Poznań-Szlak Piastowski (3 dni)

Wycieczka to podróż w czasie do początków i korzeni Państwa Polskiego, do miejsc gdzie pierwsi Piastowie zaczynali tworzyć zręby Państwa. Zobaczymy nie tylko miasto Poznań ale także jedne z najdawniejszych i najcenniejszych zabytków początków historii Polski.

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca. Nocny przejazd do Poznania,
  • Zwiedzanie Poznania i zabytków miasta. Zobaczymy Ostrów Tumski i Bramę Miasta Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), średniowieczne mury obronne, Katedrę Poznańską – Bazylikę św. Piotra i Pawła jedną z najstarszych świątyń w Polsce, Złotą Kaplicę miejsce pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego, starówkę, Ratusz, zobaczymy domki budnicze, zamek, Farę Poznańską, Bibliotekę Raczyńskich, galerię handlową Stary Browar, Pałac Cesarski, Pomnik Ofiar Czerwca ’56 oraz Uniwersytet. Czas wolny na Starym Rynku,
  • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Spacer na Poznańską Cytadelę,
  • Nocleg

Dzień2

  • Przejazd do Ostrowa Lednickiego jednego z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów a miejsce jest Pomnikiem Historii. To najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski.
  • Zwiedzanie Biskupina – najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny.
  • Zwiedzanie Gniezna, Katedry Gnieźnieńskiej wraz ze Wzgórzem Lecha. Czas wolny w Gnieźnie.
  • Nocleg

Dzień3

  • Druga cześć zwiedzania: Muzeum Armii Poznań, zamek w Kórniku, Pałac Raczyńskich w Rogalinie,
  • Droga powrotna

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 2 nocleg, 2 śniadania, 1 obiadokolacja
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi: 

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, zwiedzanie Katedry w Gnieźnie, zamek Kórnik, pałac w Rogalinie oraz opłaty za usługi przewodników,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie, obiadokolacje we własnym zakresie w wyznaczonych punktach gastronomicznych,
  • Powrót w późnych godzinach wieczornych,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.

Cena: 650zł/ os.

Ostrów Tumski – miejsce gdzie mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I. Na wyspie znajdują się jedne z najważniejszych pozostałości polskiej architektury wczesnośredniowiecznej: relikty kamiennego pałacu wraz z przylegającą kaplicą na planie krzyża greckiego. W miejscu tym najpewniej Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. Obecnie znajduje się tu także Bazylika św. Piotra i Pawła jedna z najstarszych świątyń w Polsce w której podziwiać można Złotą Kaplicę miejsce pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) –  to nowoczesne interaktywne muzeum przedstawiające historię grodów i rozwój państwa pierwszych Piastów.

Stare MiastoRatuszdomki budnicze –  ruchliwym centrum administracyjne i handlowe gdzie od wieków urzędowały i władze miasta i przebywali kupcy oraz bogaci patrycjusze budujący wokół rynku okazałe kamienice i pałace. To jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Jest trzecim co do wielkości rynkiem w kraju – obok Wrocławia i Krakowa. O sile jego atrakcyjności stanowią głównie kamieniczki ciągnące się nie tylko wzdłuż 4 pierzei ale również te różnokolorowe stojące w środku tzw. domki budnicze – wąskie i kolorowe kamieniczki, należące do biedniejszych kupców oraz ilość nagromadzonych wokół zabytków i atrakcji turystycznych. Kamienice otaczające Rynek reprezentują szeroki wachlarz stylów architektury: od gotyku i baroku po klasycyzm czy modernizm. Swe pałace budowała tu arystokracja. Przykładem może być pałac Działyńskich, czy Pałac Mielżyńskich, gdzie kwaterowali Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – autor polskiego hymnu. Królem poznańskiego Rynku jest renesansowy ratusz, uznawany za najpiękniejszy w Polsce.  Tuż wokół Rynku i w granicach Starego Miasta znajduje się zamekFara Poznańska,  bibliotekę Raczyńskich, muzea i galerie, tętniące życiem kafejki i restauracje i dalej słynna galeria handlowa Stary BrowarPałac CesarskiPomnik Ofiar Czerwca ’56 czy Uniwersytet.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu to pięć oddziałów, które pokazują historię Wielkopolski w walce o niepodległość Polski. Prezentowane są tu czasy od zaboru pruskiego, niezłomnej walki z germanizacją poprzez wydarzenia z II wojny światowej, w której niemiecki okupant nie był w stanie zgnieść wielkopolskiego ducha, po czasy reżimu PRL. Walka o przetrwanie, lata cierpienia, gdy Wielkopolan wyrzucano z domów a elitę skazywano na śmierć, także chwile świetności polskiego oręża prezentują oddziały w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII Poznańskiej Cytadeli, w Muzeum Uzbrojenia i Armii Poznań. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 przybliża historię powojenną, gdy poznaniacy jako pierwsi zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy.

Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów i jest Pomnikiem Historii. To najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego był to jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej, z basenami do chrztu i wolno stojącego kościoła cmentarnego z przed 966 r. Oprócz przedmiotów sakralnych i codziennego użytku, znajduje się tu jeden z największych w Europie zbiorów wczesnośredniowiecznych militariów: mieczy, toporów, grotów włóczni, hełmu i innych.

Biskupin -najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Mieści się tu osada obronna, warowna typu bagiennego powstała na przełomie epoki brązu i żelaza (747-722 p.n.e.) zamieszkana przez ludność kultury łużyckiej. W Biskupinie zrekonstruowano także wioskę wczesnośredniowieczną, gdyż jak się okazało na tym obszarze odkryto także pozostałości kompleksu osadniczego z wczesnego średniowiecza – z IX-XI wieku. W tym okresie funkcjonował tu niewielki gród na samym półwyspie jeziora biskupińskiego. Obiekt jest najsłynniejszym obiektem polskiej archeologii i Pomnikiem Historii.

Gniezno – pierwsza stolica Polski – Katedra Gnieźnieńska wraz ze Wzgórzem Lecha –  tu znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha  (jest to bezcenny zabytek sztuki romańskiej), Srebrny Relikwiarz oraz dwa gotyckie portale. Nawa główna mieści 14 kaplic dawnych metropolitów gnieźnieńskich. W podziemiach znajduje się najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006, relikty budowli z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Na Wzgórzu Lecha znajduje się także Kolegiata oraz zespół średniowiecznych budynków wraz z Kościołem św. Jerzego oraz budynkiem Muzeum Archidiecezjalnego. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Zamek Działyńskich w Kórniku – zamek usytuowany przy jeziorze kórnickim przechowuje bogate zbiory historyczne oraz bibliotekę rodową Działyńskich, obecnie należąca do Polskiej Akademii Nauk. Swą architektura nawiązuje do neogotyku angielskiego. Muzeum zamkowe przechowuje unikatowe eksponaty, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze.

Rezydencja Raczyńskich w Rogalinie – wspaniały pałac w Rogalinie został wybudowany w XVIII w przez Kazimierza Raczyńskiego pisarza koronnego i marszałka nadwornego, starosty generalnego Wielkopolski. Z jego inicjatywy powstało późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin (pomiędzy dziedzińcem, a ogrodem), które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. To jedno z najważniejszych polskich założeń rezydencjonalnych. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Galeria malarstwa mieszcząca się w budynku z 1910 roku zawiera zbiory gromadzone przez czterdzieści lat przez Edwarda Raczyńskiego i zgodnie z jego wolą jest udostępniona dla zwiedzających. Ocalało około 250 z ponad 300 prac ocalałych z pierwotnego zbioru. Galeria ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak: Teodor Axentowicz (Portret damy w czarnej sukni (Janiny Poznańskiej)), Olga Boznańska, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski (Melancholia, Tobiasz i Parki), Jan Matejko (Dziewica Orleańska), Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Albert Besnard, Maurice Chabas, Wlastimil Hofman czy Paul Delaroche. Przy pałacu znajduje się powozownia z osiemnastowiecznymi lektykami.

Galeria