Łódź fabryczna i Planetarium EC1 (2 dni)

Wycieczka łączy ze sobą zwiedzanie dwóch wymiarów miasta łodzi – Łodzi fabrycznej, będącej kiedyś silnym ośrodkiem włókienniczym i Łodzi współczesnej dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem kultury, nauki, przemysłu i turystyki.

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Zwiedzanie zabytków Łodzi: wizyta w Muzeum Miasta Łodzi – pałacu Izraela Poznańskiego – największym pałacu Łodzi, spacer ulicą Piotrkowską – najsłynniejszą i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, zwiedzanie pałacu Herbsta -neorenesansowej willi Karola Scheiblera jednego z największych przemysłowców w Łodzi, „Księży Młyn” – dzielnica z okresu Łodzi przemysłowej, Muzeum Włókiennictwa – przedstawiające czasy Łodzi przemysłowej XIX i XX w., Orientarium – pobyt w łódzkim ZOO,
  • nocleg

Dzień2

  • Zwiedzanie Muzeum Kinematografii – gromadzące zabytki techniki filmowej i ukazujące filmowe tradycje miasta, Centrum Nauki i Techniki i kinie sferycznym, pobyt na terenie Manufaktury – centrum kultury, rozrywki i handlu, wizyta w Eksperymentarium.
  • Droga powrotna

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 1 nocleg(hotel***), 1 śniadanie,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących,
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Herbsta, Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, ZOO, Centrum Nauki i Techniki, kino sferyczne, Eksperymentarium oraz opłaty za usługi przewodników,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie, obiad w wyznaczonych punktach gastronomicznych – możliwość zamówienia obiadu dla całej grupy,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 480 zł os.

Muzeum Miasta Łodzi ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Rezydencja jest wizytówką miasta i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku.

Ulica Piotrkowska – to najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, przy której zlokalizowane są największe zabytki. To jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, która mierzy ok. 4,2 km. Znajdują się tu łódzkie symbole – secesyjne kamienice, słynna Aleja Gwiazd, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pałace fabrykanckie i historyczne fabryki włókiennicze. Zobaczymy także Manufakturę – centrum kultury, rozrywki i handlu. Jest to unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

Pałac Edwarda Herbsta – to neorenesansowa willa w Łodzi wybudowana według projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875–1877. Mieszkała w niej najstarsza córka Karola Scheiblera – Matylda Zofia z mężem Edwardem Herbstem. Rodzina Scheiblerów była jedną z największych rodzin przemysłowej Łodzi. Karol Scheibler to jeden z największych łódzkich przemysłowców, nazywany „królem bawełny”, który w branży włókienniczej nie miał sobie równych w całym Cesarstwie Rosyjskim. Pałac został gruntownie odrestaurowany tak by najwierniej oddać jego pierwotny wystrój. Znajdują się w nim bogato wyposażone wnętrza pełne przepychu wraz z pięknym ogrodem, palmiarnią oraz powozownią gdzie mieści się Galeria Sztuki Dawnej. Za przywrócenie świetności rezydencji Herbstów Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało medal Europa Nostra.

Księży Młyn” – stanowi rozległą dzielnicę, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Znajdują się tu charakterystyczne zabudowania z okresu przemysłowego Łodzi z XIX w. oraz zespół fabryk włókienniczych zaadoptowanych do współczesnych usług gastronomii, handlu i mieszkalnictwa. Muzeum Włókiennictwa mieści się w dawnej fabryce Ludwika Geyera, gdzie zgromadzone eksponaty i zaadoptowane sale pomagają wyobrazić sobie życie w XIX wieku.

Muzeum Włókiennictwa mieszczące się w dawnej fabryce Ludwika Geyera, gdzie zgromadzone eksponaty i zaadoptowane sale pomagają wyobrazić sobie życie w XIX wieku. Znajdują się tu nie tylko stare maszyny ale także wystawy tkanin i polskiej mody kreowanej w dużej mierze przez łódzkie fabryki tkanin i zakłady odzieżowe.

ZOO i Orientarium –  łódzkie zoo istnieje od 1938 roku. Obecnie ma już takie rozmiary, że można w nim zobaczyć  3350 zwierząt z 554 gatunków. W 1996 do łódzkiego zoo – jako pierwszej tego typu placówki w Polsce – sprowadzono lwy azjatyckie. Największą atrakcją zoo jest, oddane do użytku w 2022 r., – Orientarium. To najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo – wschodniej. Jest tu największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie czy ariranie amazońskie. Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części które koncentrują się na faunie i florze z Indii, wysp Sundajskich, Celebes oraz na strefę oceaniczną gdzie zwiedzający przemieszczają się m.in. w szklanych tunelach. W akwariach znajduje się około 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Muzealna kolekcja liczy ponad 50.000 eksponatów. Są wśród nich unikatowe urządzenia i rekwizyty z historii kina i filmu. W kolekcji muzeum znajdują się bogate archiwa twórców polskiej sztuki filmowej, filmoteka licząca blisko 1.500 tytułów składająca się na historię filmu polskiego oraz unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy budzący zachwyty zwiedzających fotoplastykon – prawdziwy unikat, jeden z czterech zachowanych na świecie. Jest tu imponujący zbiór aparatów fotograficznych, kamer filmowych, projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy.

Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium EC1 to najnowocześniejsze planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Odbywa się tu przede wszystkim nauka o astronomii i astronautyce, o kosmosie, planetach i mniejszych obiektach z przestrzeni pozaziemskiej. Prezentowane są również pokazy z dziedziny przyrodniczej np. pokaz ewolucji ziemskiej fauny. Wykorzystanie możliwości najnowocześniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej systemu wyświetlania animacji fulldome jest możliwe także w nauczaniu matematyki, geometrii, fizyki i innych przedmiotów. Oprócz zagadnień związanych z odległymi zakątkami Wszechświata stworzono też ścieżkę o nazwie Przetwarzanie Energii. Ta części ekspozycji koncentruje się na etapach działania konwencjonalnej elektrowni gdzie można poznać obieg węgla i pary wodnej oraz dowiedzieć się, jak powstaje prąd.

Centrum Nauki Experymentarium to ośrodek typu discovery center, w którym każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe poprzez eksperyment i zabawę. Wystawy, urządzenia i najnowsze projekty interaktywne umożliwiają samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury.  Dzięki temu w czytelny i prosty dla wszystkich sposób objaśniają świat oraz zjawiska fizyczne i przyrodnicze co sprawia, że staje się on weselszy i bardziej zrozumiały!

 

Galeria