Ziemia świętokrzyska (3 dni)

Ziemia sandomierska skrywa wiele unikalnych zabytków bez zobaczenia i poznania których trudno mieć pełne wyobrażenie o historii Polski. Przykładem niech będzie Wiślica, która istnieje od co najmniej IX w, gdzie znajduje się słynna i unikatowa Płyta Orantów. Kolejno zwiedzimy równie ciekawe i wartościowe miejsca, związane z wczesnym średniowieczem i państwem Piastów. Będzie to Jędrzejów i najstarsze opactwo cystersów w Polsce i Wąchock z najlepiej zachownymi pomieszczeniami romańskimi. Zobaczymy Chęciny z zamkiem królewskim Władysława Łokietka z przełomu XIII i XIV wieku. Wycieczkę wzbogacimy również o unikatową, neolityczną kopalnię krzemienia czy pięknie zachowany renesansowy pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca wcześnie rano,
  •  Zwiedzanie neolitycznych kopalń w Krzemionkach Opatowskich, zwiedzanie Eko Muzuem w Starachowicach oraz romańskiego klasztoru w Wąchocku,
  • nocleg

Dzień2

  • Spacer do klasztoru św. Krzyża na Łysej Górze, wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego na punkt  widokowy – widok na gołoborza – bezleśne rumowiska skalne jedne z największych w Polsce, zwiedzanie klasztoru i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w tym wystawy poświęconej Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu, wystawy więziennej, Muzeum Misyjnego, krypty Jeremiego Wiśniowieckiego oraz wyjście na wieżę klasztorną – punkt widokowy na Świętokrzyski Park Narodowy.
  • Przejazd do Kielc i zwiedzanie byłego Pałacu Biskupów Krakowskich oraz oddziału numizmatyki i galerii obrazów Muzeum Narodowego w Kielcach. Pobyt w centrum Kielc.

Dzień3

  • Wczesny wyjazd po śniadaniu.
  • zwiedzanie zamku w Chęcinach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, zwiedzanie najstarszego w Polsce opactwa Cystersów w Jędrzejowie, zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy – Kolegiaty p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV w. w podziemiach której znajduje się unikatowa Płyta Orantów oraz Domu Jana Długosza – obecnie muzeum parafialnego.
  • Droga powrotna

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 2 noclegi, 2 śniadania, obiadokolacje we własnym zakresie w wyznaczonych punktach gastrnomicznych,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących,
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Muzeum w Krzemionkach Opatowskich, Muzeum w Starachowicach, Gołoborza – punkt widokowy, Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego, punkt widokowy na wieży klasztornej, Pałac i Muzeum Narodowe w Kielcach, zamek w Chęcinach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy oraz usługi przewodników
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.

Cena: 

Krzemionki Opatowskie – to miejsce wyjątkowe w skali światowej i unikalny rezerwat archeologiczny:  chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego eksploatowanych ok. 3900–1600 p.n.e. Kopalnie krzemienia pasiastego są jednymi z najważniejszych w Europie. W neolicie minerał ten wydobywany był przez ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych, a w epoce brązu – kultury mierzanowickiej. W sąsiedztwie pola górniczego zrekonstruowano domostwa z końca neolitu i początków epoki brązu. Zlokalizowano tu przeszło 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników. W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Idealnie zachowała się kopalniana architektura, w szybach znajdywano porzucone narzędzia, a na ścianach – malowidła węglem drzewnym. Na powierzchni odkryto pozostałości pracowni, w której obrabiano wydobyty krzemień. Krzemionki zostały uznane za pomnik historii Polski, a w 2019 roku podjęto decyzję o wpisaniu ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – ukazuje to co na terenie rejonu świętokrzyskiego istniało od 2 tys. lat, mianowicie hutnictwo i produkcja żelaza.W muzeum można zapoznać się z jego historią i sposobem produkcjiod dymarki do Wielkiego Pieca. Zachował się tu oryginalny zakład wielkopiecowy z tarasowym układem oraz ciągiem technologicznym i Wielkim Piecem – najcenniejszym obiektem w Muzeum. Jest tu również jedna z największych na świecie maszyn parowych. Wśród atrakcji znajdujących się na terenie Muzeum są też samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych STAR, w tym pierwszy z całej rodziny STAR 20 oraz terenowy STAR 266R uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku. Jest także papamobile wyprodukowany na potrzeby Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979. Muzeum to także wystawa paleontologiczna, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości – tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór  Świętokrzyskich przed 200 milionami lat. Na podstawie pozostawionych tropów naukowcy dokonali rekonstrukcji zwierząt, które żyły w regionie Gór Świetokrzyskich w okresach permu, triasu i jury. Naturalnych wielkości modelom płazów i gadów dopełniają foto-panoramy z wyobrażeniem środowiska naturalnego oraz ścieżki dźwiękowe, pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość.

Wąchock – opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona jako bezpośrednia filia opactwa Morimond. Kompleks klasztorny jest bardzo cennym zabytkiem klasy europejskiej i jednym z najlepiej zachowanych romańskich założeń klasztornych w Polsce o wysokiej randze artystycznej oraz szczególnych wartościach historycznych i naukowych. Wąchock wyróżnia się wysokim stopniem zachowania oryginalnej architektury. Założeniu przyświecała reguła oparta na poglądach na piękno św. Bernarda z Clairvaux nakazująca wyrzeczenie się wszystkiego, co ma charakter okazały i dążenie do prostoty. Wart szczególnej uwagi jest dobrze zachowany, nieprzekształcony romański kościół oraz autentyczne najważniejsze pomieszczenia w klasztorze: kapitularz, refektarz czy fraternia. W klasztorze znajduje się Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu oraz grób Jana Piwnika „Ponurego”. Dostępne do zwiedzania są klasztorne krużganki, kościół, kapitularz, karcer, fraternia, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.

Klasztor zwany klasztorem na Świętym Krzyżu lub na Łysej Górze. Znajduje się tu sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Na terenie gór utworzono Świętokrzyski Park Narodowy, który w całości obejmuje Łysogóry. To najpiękniejszy, najczęściej i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon. Na terenie Gór znajduje się historyczny klasztor zwany Świętym Krzyżem, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Od niego pochodzi nazwa gór. Historia tego znanego klasztoru sięga początków Państwa Polskiego. Historyk Polski Jan Długosz stwierdza, że w 1006 r. na Świętym Krzyżu założony został klasztor benedyktyński. Świętokrzyski kościół i klasztor w swojej tysiącletniej historii był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Znajduje się tu m.in. muzeum misyjne oraz krypta upamiętniająca Jeremiego Wiśniowieckiego. Zwiedzimy również Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz wejdziemy na platformę widokową na gołoborza.

Kielce – Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac Biskupi w Kielcach jest wspaniałym i najcenniejszym z zachowanych przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów. O jego randze świadczy zakwalifikowanie go do najwyższej klasy „0” w dawnej klasyfikacji zabytków. Został wzniesiony w latach 1637-1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Pomimo pewnych przekształceń pałac kielecki zachował pierwotną bryłę, dekorację elewacji oraz, co ważne, oryginalny wystrój większości wnętrz co czyni go szczególnie interesującym zabytkiem do zwiedzenia. Jest to najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim. Z jego baszt rozciągają się piękne widoki na okolicę Kielc. Za króla Władysława Łokietka był terytorialnym ośrodkiem władzy. Król przeniósł tu z Małogoszczy administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w XIV w. odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami. Zamek posiada trzy baszty w tym dwie widokowe oraz zachowane fragmenty murów i dawnej zamkowej zabudowy.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to muzeum na wolnym powietrzu, które gromadzi zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego. Można tu podziwiać bogate zbiory etnograficzne. Muzeum składa się z czterech oddziałów z których zwiedzimy bardzo ciekawy i oddający atmosferę dawnego życia Park Etnograficzny w Tokarni. W parku o powierzchni 65 ha. zachowane są zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego zaprezentowane w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Znajduje się tu ponad 80 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia oraz liczne zagrody i chałupy. Wizyta w skansenie to swoista podróż w czasie.

Jędrzejów – klasztor Cystersów – najstarsze opactwo cystersów w Polsce Opactwo jędrzejowskie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. W latach 1217-1223 wiódł tu swoje życie zakonne bł. Wincenty Kadłubek, autor liczącego cztery księgi dzieła „Kronika polska”. Obecnie w barokowej kaplicy znajduje się ołtarz z relikwiarzem Błogosławionego, złożony w ozdobnej srebrnej trumience. Znajdują się tu także fragmenty dawnego romańskiego kościoła oraz muzeum historii cystersów w Polsce.

Wiślica to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Powstała jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Około 990 roku gród trafił od Wiślan w ręce Polan. Wiślica stała się w tym czasie obok Krakowa i Sandomierza jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych w Małopolsce. Zwiedzimy tu Kolegiatę p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którą zaczęto budować ok. połowy XIV w. Nad południowym wejściem do świątyni umieszczona jest płaskorzeźba, przedstawiająca Kazimierza Wielkiego z modelem kolegiaty, klęczącego przed Madonną z Dzieciątkiem. Na ścianach widoczne są polichromia rusko-bizantyjskie z końca XIV w. W ołtarzu głównym umieszczona jest wczesnogotycka (ok.1300 r.) kamienna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem tzw. Łokietkowej. W podziemiach znajdują się relikty dwóch wcześniejszych romańskich kościołów datowanych kolejno na XII i XIII wiek oraz unikatowa Płyta Orantów, datowana na 1175 r. i stanowiąca wspaniały przykład sztuki romańskiej. Prawdopodobnie przedstawia ona postać Henryka Sandomierskiego wraz z rodziną. Z piętnastowieczną Wiślicą związany jest Jan Długosz, kustosz miejscowej kolegiaty, fundator tzw. Domu Długosza – obecnie muzeum i dzwonnicy.

Galeria