Dla Historyków-Szlakiem Piastowskim (4 dni)

Romanizm w Polsce nie jest czymś powszechnym. Podczas gdy na zachodzie Europy rozkwitł i do dziś mamy wiele przykładów wspaniałej wczesnośredniowiecznej architektury romańskiej, w Polsce nie mamy wiele jego przykładów. Państwo Polskie, w tym miasta, zaczęły swój rozwój od wczesnego średniowiecza, podczas gdy niektóre miasta europejskie rozwijały się już od setek lat. Budowle romańskie w Polsce są nieliczne i rzadko przetrwały bez uszkodzeń, wiele z nich zostało zrujnowanych. Zazwyczaj są odbudowane lub pozostały ich fragmenty. Przykłady romanizmu świadczą o nurtach kultury i architektury jakie oddziaływały na rodzące się państwo piastowskie z zachodu Europy. Świadczą o włączeniu Polski w kulturę europejską. Podczas wycieczki zobaczymy przykłady budowli romańskich w okolicach Poznania, samo miasto Poznań i również liczne miejsca na Szlaku Piastowskim, które stanowią kolebkę Państwa Polskiego. By jednak wykorzystać walory turystyczne rejonu zwiedzimy także zabytki które znajdują się nieopodal. Czyli oprócz Szlaku Piastowskiego i Poznania, zobaczymy zamek w Kórniku oraz rezydencję Raczyńskich w Rogalinie.


Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Kolegiata w Tumie – romański kościół z XII w., Kruszwica – Mysia Wieża nad jeziorem Gopło, zwiedzanie jednego z najstarszych romańskich kościołów na Kujawach – Kościół imienia Najświętszej Maryi Panny (koniec XII wieku). Zwiedzanie Strzelna – Rotundy św. Prokopa – największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła (1133 r). Kolejnym przystankiem będzie Mogilno gdzie znajduje się kościół Św. Jana Apostoła i Ewangelisty z kompleksem poklasztornym. Ostatnim przystankiem będzie Biskupin – najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny związany zarówno z kulturą łużycką (738 rok p.n.e.) jak i z późniejszym państwem Piastów.
  • Nocleg

Dzień2

  • Zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim oraz wyspy na jeziorze Lednica gdzie znajdują się relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury.
  • Przejazd do Gniezna – jednego z najważniejszych grodów pierwszych Piastów, zwiedzanie Katedry stojącej na Wzgórzu Lecha wraz z podziemiami, zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego.
  • nocleg

Dzień3

  • Całodniowe zwiedzanie Poznania. Zobaczymy m.in.: Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), zobaczymy średniowieczne mury obronne Poznania, Ostrów Tumski i katedrę Poznańską – Bazylikę św. Piotra i Pawła jedną z najstarszych świątyń w Polsce – posiada 12 kaplic w tym Złotą Kaplicę – miejscem pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zwiedzimy starówkę, Ratusz i domki budnicze, Farę Poznańską, podejdziemy pod zamek, pod pałac cesarski i Bibliotekę Raczyńskich. Zobaczymy Pomnik Ofiar Czerwca ’56, uniwersytet oraz współczesną galerię handlową Stary Browar. Odwiedzimy też Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Czas wolny na poznańskiej starówce.
  • nocleg

Dzień4

  • Zwiedzanie zamku Działyńskich w miejscowości Kórnik oraz pałacu Raczyńskich w Rogalinie,
  • Droga powrotna

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 3 noclegi, 3 śniadania,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi:

  • Cena dla grupy 35 osób płacących,
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Mysia Wieża, kościoły w Strzelnie, Biskupin – park archeologiczny, Muzuem Pierwszych Piastów, Gniezno – Katedra oraz Muzuem Początków Państwa Polskiego, ICHOT, Muzuem Powstania Poznańsiego, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie oraz opłaty przewodników,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
  • Obiadokolacje we własnym zakresie w wyznaczonych punktach gastronmicznych,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.


Cena: 900 zł os.

Dzień I
Wyjazd z Bochni wcześnie rano. Przejazd do miejscowości Tum gdzie znajduje się słynna romańska kolegiata. To kościół wzniesiony w XII wieku, znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Zwiedzanie Mysiej Wieży w Kruszwicy położonej nad jeziorem Gopło, związanej z legendą o Popielu, legendarnym władcy Polski, wygnanym przez księcia Polan, Siemowita (przodka Mieszka I) oraz romańskiej Kolegiaty św. Piotra i Pawła. Przejazd do Strzelna gdzie znajduje się Rotunda św. Prokopa. To największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Zapis w kronikach Jana Długosza podaje rok jej konsekracji na 16 marca 1133. Później przejedziemy do Inowrocławia gdzie znajduje się najstarszy kościół Inowrocławia i jeden z najstarszych na Kujawach – Kościół imienia Najświętszej Maryi Panny sięgający metryką końca XII wieku. To piękny przykład architektury romańskiej. Kolejnym przystankiem będzie Mogilno gdzie znajduje się kościół Św. Jana Apostoła i Ewangelisty z kompleksem poklasztornym. Ostatnim przystankiem będzie Biskupin – najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Osada obronna powstała na przełomie epoki brązu i żelaza (738 roku p.n.e.) zamieszkana przez ludność kultury łużyckiej. Jest najsłynniejszym obiektem polskiej archeologii i Pomnikiem Historii. Związana jest także z państwem pierwszych Piastów. Nocleg.

Dzień II
Drugi dzień to wizyta w trzech bardzo ważnych miejscach Szlaku Piastowskiego. Pierwszym przystankiem będzie Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów i jest Pomnikiem Historii. To najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej, z basenami do chrztu i wolno stojącego kościoła cmentarnego z przed 966 r.Następnie przejedziemy do Gniezna gdzie zwiedzimy Katedrę stojącą na Wzgórzu Lecha. Gniezno to miasto, które zawsze będzie się kojarzyć z początkami państwa polskiego. Jego losy są nierozerwalnie związane z losami całego kraju – było pierwszą stolicą Polski, spoczywają w nim szczątki Św. Wojciecha. W Katedrze znajdują się najstarsze i najcenniejsze zabytki z czasów Mieszka I, początków Kościoła w Polsce, a także dynastii Piastów. W zbiorach Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajduje się m.in. złoty kielich z X w. zwany kielichem Św. Wojciecha. W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, nawa główna z 14 kaplicami dawnych metropolitów gnieźnieńskich. W podziemiach znajduje się najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006relikty budowli z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I. W Gnieźnie zwiedzimy również Muzeum Początków Państwa Polskiego – zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy – „Początki państwa polskiego” to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 3D.

Dzień III
Całodniowe zwiedzanie Poznania. Poznań jest jednym z pierwszych polskich miast, odnotowanych na kartach historii już w 970 roku. Był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku i pełnił funkcję siedziby władców Polski. W poznańskiej katedrze znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski – Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego. W Poznaniu zwiedzimy wszystkie najważniejsze zabytki związane z powstaniem państwa Polskiego oraz współczesne symbole Poznania. Zwiedzimy Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) gdzie prezentowane jest w interaktywny sposób powstanie grodu poznańskiego i tworzenie się państwa polskiego na Ostrowie Tumskim, zwiedzimy katedrę Poznańską – Bazylikę św. Piotra i Pawła jedną z najstarszych świątyń w Polsce. Główny korpus Bazyliki otacza 12 kaplic. Najcenniejsza to Złota Kaplica, ufundowana przez Edwarda hrabiego Raczyńskiego. Katedra jest miejscem pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zobaczymy średniowieczne mury obronne Poznania, starówkę, Ratusz i domki budnicze. Zwiedzimy Farę Poznańską, podejdziemy pod zamek i pod Pałac Cesarski. Zobaczymy Pomnik Ofiar Czerwca ’56, uniwersytet,  bibliotekę Raczyńskich oraz współczesną galerię handlową Stary Browar. Odwiedzimy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 przedstawiające bunt Poznaniaków przeciwko komunistycznej władzy. Czas wolny na poznańskim Starym Rynku.

Dzień IV
To dzień już mniej związany ze Szlakiem Piastowskim. W drodze powrotnej nie sposób jednak pominąć dwóch ważnych miejsc. Po śniadaniu udamy się do miejscowości Kurnik gdzie znajduje się zamek Działyńskich. Zamek jest usytuowany przy jeziorze kórnickim. Znajdują się w nim bogate zbiory historyczne oraz biblioteka rodowa Działyńskich, obecnie należąca do Polskiej Akademii Nauk. Po wizycie w zamku odwiedzimy jeszcze jedną ważną rezydencję – piękny pałac Raczyńskich w Rogalinie. Pałac został wybudowany w XVIII w przez Kazimierza Raczyńskiego pisarza koronnego i marszałka nadwornego, starosty generalnego Wielkopolski. Z jego inicjatywy powstało późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin (pomiędzy dziedzińcem, a ogrodem), które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Znajduje się tu również bogata i bardzo cenna kolekcja obrazów wraz z największym obrazem Jana Matejki – Dziewica Orleańska.

Galeria