Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej 2
Podczas jednodniowej wycieczki zwiedzimy zamki leżące w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej: zamek Pilcza, Ogrodzieniec, Mirów oraz Bobolice.
Dzień 1
- Wyjazd z umówionego miejsca,
- Zwiedzanie wybranych zamków w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – zamek Pilcza w Smoleniu (wejście), zamek Ogrodzieniec (wejście), zamek Mirów(z zewnątrz) i Bobolice (wejście), ognisko klasowe,
- Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
- Przejazd komfortowym autokarem,
- Opieka pilota – przewodnika,
- Ubezpieczenie NNW,
- Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.
Uwagi:
- Cena dla grupy 40 osób płacących,
- Wyżywienie we własnym zakresie,
- Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: zamek Smoleń, zamek Ogrodzieniec, zamek Mirów i Bobolice, opłaty za usługi przewodników oraz ognisko klasowe,
- Przedstawiona oferta jest propozycją.
Cena: 190 zł os.
W drugiej części wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (opis trasy części pierwszej zobacz TUTAJ) przejedziemy północną częścią trasy na szlaku której zwiedzimy cztery zamki, a całość wyprawy zakończymy klasowym ogniskiem. Pierwszym przystankiem będzie miejscowość Smoleń gdzie znajduje się zamek Pilcza. Zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji w Dolinie Wodące. Nie wiadomo kiedy dokładnie go zbudowano ale ocenia się, że była to w połowa XIV w. Budowla jest w stylu gotyckim wzniesiona najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Najbardziej charakterystyczna dla zamku jest wysoka, cylindryczna wieża, wokół której powstały dwa podzamcza. Co jest najciekawsze to brak widocznych połączeń między wieżą a podzamczami co mogło oznaczać, że do zamku najprawdopodobniej można się było dostać tylko i wyłącznie po drabinach i pomostach. Takie rozwiązanie sprawiało, że zdobycie zamku Pilcza w Smoleniu było nie lada wyzwaniem.
Następnie przejedziemy do zamku Ogrodzieniec. To największy zamek w śród orlich gniazd. Jego potężne mury i okazałe ruiny czynią go najpopularniejszą warownią na Jurze. Służył jako scenografia do wielu filmów. Zamek powstał z inicjatywy króla Kazimiera Wielkiego ok. 1350 r. Z nadania króla zamek stał się własnością marszałka Królestwa Polskiego Przedbora Brzezia herbu Zadora. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli. Trasa po zamku obejmuje 14 punktów – Baszta Barania, Dziedziniec Pański, Kuchnia Kurna, Zamek Wysoki, Sypialnia Bonera, Biblioteka, Sala i Baszta Kredencerska, Izby Rycerskie, Kurza Noga, Dziedziniec Gospodarczy, Bastion Beluard, Baszta Skazańców oraz Skarbiec i Prochownia. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu – jak podają znawcy tematu – nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia. Twierdza zbudowana została w stylu włoskiego gotyku z elementami gotyku francuskiego. Pozostaje potężną, zabezpieczoną ruiną.
Po zwiedzeniu Ogrodzieńca udamy się do Mirowa gdzie znajduje się zamek Mirów. Zamek także pozostaje zabezpieczoną ruiną ale rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne. Podziwiać go można z zewnątrz. Jest malowniczo położony na wzgórzu i jest bratnim zamkiem warowni w Bobolicach, która znajduje się nieopodal. Do Bobolic udamy się pieszo półgodzinnym spacerem, szlakiem wiodącym pomiędzy fantazyjnymi wapiennymi skałami Grzędy Mirowsko-Bobolickiej. Bobolice to wspaniale i w całości odbudowany średniowieczny zamek. Jest udostępniany do zwiedzania. Powstał także z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy państwa. Do niedawna zamek pozostawał w niemal całkowitej ruinie. Po odsprzedaży ruin w ręce prywatne nowy właściciel podjął próbę ratowania zamku. W roku 2001 pod kierunkiem krakowskich archeologów rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Podczas badań odtworzono przebieg pierwotnych murów i charakter zamku, a także wydobyto wiele znalezisk w postaci monet, fragmentów kafli piecowych, naczyń szklanych oraz elementów metalowych, Prace zakończono w roku 2011. Akcentem kończącym wycieczkę będzie ognisko klasowe nieopodal murów zamku Mirów.
Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar w Polsce południowej, który rozciąga się od Częstochowy na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce w którym rodziła się nasza historia i kultura. Jej krajobraz jest bardzo charakterystyczny. Pośród pagórków porośniętych lasami, na trawiastych terenach pełno jest malowniczych wapiennych, wystających w górę w nieregularnych kształtach ostańców. Najciekawszą i najbardziej atrakcyjną rzeczą przyciągającą turystów są zamki jurajskie. Prawie wszystkie warownie wybudowane zostały w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych. Na całym szlaku jest w sumie 16 obiektów lecz większość z nich pozostaje w ruinie. Zwiedzimy te najbardziej okazałe i najciekawsze.