Jaskinia Ciemna – Pieskowa Skała – GoJump

Dzień 1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Pobyt w Ojcowskim Parku Narodowym, przejście szlakiem od zamku w Ojcowie przez Bramę Krakowską do jaskini Ciemnej, zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale, pobyt w parku trampolin GoJump, McDonald,
  • Powrót.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących,
  • Wyżywienie we własnym zakresie,
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: jaskinia Ciemna, zamek Pieskowa Skała, pobyt w parku trampolin GoJump oraz opłaty za usługi przewodników,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 175 zł os.

Zamek Ojców: Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. (1370). Pełnił wówczas funkcje obronne. Do zwiedzania mamy basztę (z bramą) w której znajduje się makieta zamku i wystawa p.t. „Dzieje zamku ojcowskiego” oraz dziedziniec wokół którego można zobaczyć pozostałości murów obronnych. Ze wzgórza zamkowego roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka.

Brama Krakowska – jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i jest klasycznym przykładem bram skalnych. Jej nazwa wywodzi się od tego, że dawniej drogą przez Dolinę Prądnika biegł szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 m. Brama powstała w wyniku procesów erozyjnych, które intensywniej zachodziły na spękaniach ciosowych, którymi spływała woda.

Jaskinia Ciemna (Ojcowska) zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Stanowi fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 209 m, na który składają się: dzisiejsza właściwa jaskinia, Tunel, tzw. Ogrojec – rodzaj skalnego dziedzińca otoczonego z trzech stron skałami, tunel zwany Oborzyskiem Wielkim. Jaskinia Ciemna składa się z obszernej komory, przechodzącej dalej w zwężający się korytarz. Komora wstępna jest największa ze wszystkich znanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość prawie 90 m, szerokość ok. 20 m, a wysokość dochodzi miejscami do kilkunastu metrów. Niedaleko wejścia widać masywne stalagmity, z których jeden swym kształtem przypomina lwa. W stropie widoczne są tu koliste zagłębienia, tzw. kotły wirowe, powstałe w warunkach całkowitego wypełnienia kanału krasowego przez wodę. Natrafiamy tu także na masywny słup skalny (filar), nacieki skalne, stalaktyty rurkowe. W jaskini zimują także nietoperze. Jak pokazały badania naukowe we wczesnej fazie ostatniego zlodowacenia (60-50 tys. lat temu) miejsce to, być może kilkakrotnie, zamieszkiwali neandertalczycy.

Maczuga Herkulesa – Stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m. Wysokość samej maczugi wynosi około 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni.

Zamek Pieskowa Skała: Podobnie jak zamek w Ojcowie, był ważnym ogniwem obronnych budowli, które strzegły drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Zamek zachował się w całości. Razem z parkiem i ogrodem przyzamkowym tworzy piękną całość z malowniczymi widokami rozciągającymi się z jego murów obronnych. Wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV w. Po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. Dziś należy do nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest udostępniany do zwiedzania. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Szlaku Orlich Gniazd i Ojcowskiego Parku Narodowego. W XVI w. gotycki zamek przekształcono w renesansową rezydencję, a za czasów Michała Zebrzydowskiego dobudowano system fortyfikacji bastionowych. W czasie potopu szwedzkiego (1655 r.) zamek został zniszczony, zaś w 1718 r. uległ pożarowi. Odbudowano go jako siedzibę rodu Wielopolskich w 1768 r. Największe atrakcje zamku to wspaniały ogród widoczny z dziedzińca, wystawy sztuki i malarstwa prezentowane w komnatach, wystawa: Historia Pieskowej Skały, taras widokowy w jednym z bastionów, piękny dwupiętrowy arkadowy dziedziniec zamku renesansowego, wzorowany na wawelskim, otoczony krużgankami z wysuniętą loggią wraz z 21 maszkaronami czyli stylizowanymi wizerunkami ludzkimi i zwierzęcymi czy głęboka na 40 m studnia. Nieopodal zamku widoczna z okiem znajduje się Maczuga Herkulesa. Maczuga to ostaniec wapienny, który oparł się siłom erozyjnym i przybierał kształt przypominający maczugę. Jego wysokość sięga 25 metrów.

Go Jump – to największy w Polsce park rozrywki gdzie główna atrakcja są miejsca do skakania – trampoliny, baseny z gąbkami, tory przeszkód, tyrolka, niesamowite zjeżdżalnie, arena do gry w zbijaka, trapezy do skoków czy powietrzne boisko do piłki nożnej.  Powierzchnia hali to ponad 5500m2. Jest tu również strefa GOair – Powietrzne Miasto, pełna dmuchanych zjeżdżalni, poduch i atrakcji inspirowanych programem Ninja Warrior.

Galeria