Katowice i zabytkowa kopalnia Guido

Podczas jednodniowego wyjazdu zwiedzimy:
Zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu: 
skansen, wyposażenie techniczne kopalni, poznamy geologię złoża, zobaczymy wielkie maszyny górnicze, które są uruchamiane przez przewodnika.
Osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach: unikatowe osiedle robotnicze z ubiegłego stulecia – słynne śląskie familoki
Miasto Katowice: zobaczymy centrum Katowic, gmach Sejmu Śląskiego, zabytkowe centrum i kamienice miejskie, pałac Goldsteinów, kościół Mariacki, Pomnik Powstańców Śląskich (największy pomnik w kraju), Spodek  – charakterystyczna dla Katowic i unikatowa hala widowiskowa, Muzeum Śląskie

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Zwiedzanie zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, zwiedzanie osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach, zwiedzanie miasta Katowic
  • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Kopalnia Guido oraz usługi przewodników
  • Wyżywienie we własnym zakresie
  • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 175 zł os.

Katowice to jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i najbardziej zaludnione miasto górnośląskie o bogatej tradycji. Katowice to także miasto z którym łączy się wiele wydarzeń kluczowych dla historii Polski. Rozwój przemysłu wydobywczego oraz ciężkiego w XIX w. pozostawił po sobie wiele ciekawych zabytków i miejsc. Jest tu wiele gmachów o zabytkowej architekturze i tych z których słynie to miasto m.in. gmach Sejmu Śląskiego, pałac Goldsteinów, zabytkowe centrum i kamienice miejskie, kościół Mariacki, Pomnik Powstańców Śląskich (największy pomnik w kraju), Spodek  – charakterystyczna i unikatowa hala widowiskowa z dachem w kształcie spodka.

Kopalnia Guido stanowi unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych muzeach na świecie. Zwiedzimy skansen na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Dowiemy się o pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także o okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. W kopalni można także obejrzeć m.in. warstwową budowę geologiczną skał z objawami tektoniki.

Osiedle Nikiszowiec to miejsce gdzie czymś unikatowym są osiedla robotnicze Nikiszowiec i Giszowiec z początku ubiegłego stulecia – słynne górnicze familoki. Mają one bardzo charakterystyczny i niespotykany układ urbanistyczno-przestrzenny warty zobaczenia.

Muzeum Śląskie, które funkcjonuje od 1924 roku gromadzi pamiątki kultury materialnej i duchowej Śląska. Mieści się na terenach byłej kopalni Katowice co czyni go szczególnie atrakcyjnym. Oprócz pawilonów wystawienniczych znajdujących się na 3 kondygnacjach pod ziemią, jest tu wieża widokowa na jednym z zachowanych szybów wyciągowych.

Galeria