Wycieczki dla klas technikum
I. Zapora i elektrownia wodna w Niedzicy
Dzień1
- Wyjazd z umówionego miejsca.
- Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej na jeziorze czorsztyńskim. Zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Rejs statkiem po jeziorze.
- Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
- Przejazd komfortowym autokarem,
- Opieka pilota – przewodnika,
- Ubezpieczenie NNW,
- Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe
Uwagi:
- Cena dla grupy 40 osób płacących
- Wyżywienie we własnym zakresie
- Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i usługi przewodnikow
- Przedstawiona oferta jest propozycją
Cena:
Niedzica – zwiedzanie elektrowni wodnej. Elektrownia zbudowana jest na jeziorze czorsztyńskim. Jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny odwracalne typu Deriaza o mocy nominalnej 2 x 46 MW. Waga jednego hydrozespołu – turbiny wraz z generatorem wynosi 250 t. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest posadowiony 40 m pod ziemią – posiada 7 kondygnacji. Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel. Trasa obejmuje także wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej oraz poziom technologiczny elektrowni – poziom pokrywy turbiny lub zamiennie wejście na taras widokowy na Jezioro Sromowieckie (poziom suwnicy wody dolnej); czas zwiedzania ok 1,5 do 2 godz.
Po wizycie w elektrowni zwiedzimy malowniczo położony tuż nad zaporą zamek w Niedzicy oraz leżący po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego na wzgórzu drugi średniowieczny zamek w Czorsztynie. Z jego murów rozpościerają się piękne widoki na zaporę oraz całe jezioro Czorsztyńskie. Pokonując dystans między dwoma zamkami odbędziemy rejs statkiem.
II. Elektrownia wodna Porąbka-Żar – Stara Fabryka w Bielsku Białej
Dzień1
- Wyjazd z umówionego miejsca.
- Zwiedzanie elektrowni PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. Wyjazd kolejką wagonikową na górę Żar. Spacer na szczyt góry Kiczera. Przejazd do Bielska Białej – zwiedzanie Muzeum Techniki Włókienniczej i Przemysłu Bielska-Białej Stara Fabryka. Czas wolny.
- Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
- Przejazd komfortowym autokarem,
- Opieka pilota – przewodnika,
- Ubezpieczenie NNW,
- Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe
Uwagi:
- Cena dla grupy 40 osób płacących
- Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: elektrownia Porąbka-Żar, kolejka wagonikowa, Muzeum Techniki Włókienniczej i Przemysłu w Bielsku Białej oraz usługi przewodników
- Wyżywienie we własnym zakresie
- Przedstawiona oferta jest propozycją
Cena: 160 zł os.
Międzybrodzie Bialskie – zwiedzanie PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka-Żar. Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim to wysokospadowa elektrownia podziemna, zlokalizowana w przepięknym miejscu, w bliskości gór i jeziora, co sprawia, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Elektrownia jest czymś unikalnym. Jest to pierwszy w Polsce i trzeci w Europie zbiornik podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej. Do najbardziej okazałych eksponatów należą: hydrauliczno-mechaniczny regulator turbiny i generator synchroniczny z 1933 roku oraz hydrauliczne regulatory obrotów turbiny FRANCIS i KAPLANA z 1952 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć czy silniki rozruchowe oraz najważniejsze urządzenia pracujące w elektrowni, które pochodzą z całego świata (na przykład wirniki turbin z Japonii). Ponadto, na szczycie góry Żar, turyści mogą podziwiać sztuczny zbiornik wodny. Podczas wizyty odbędzie się prelekcja oraz projekcja filmu na temat elektrowni i produkcji prądu.
Góra Żar – Góra Żar – beskidzki szczyt malowniczo wznoszący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Podziwiać tu można piękne krajobrazy Beskidów. Otwarte są popularne szlaki turystyczne. Z Żaru można ruszyć m.in. na Kiczerę czy rozkoszować się panoramą Beskidu Małego. Góra Żar to także raj dla rowerzystów. Są tu oznakowane trasy zjazdowe o różnych poziomach trudności. Działa tu również górska szkoła szybowcowa. Dużą popularnością cieszą się paralotnie. Przy górnej stacji można obserwować akrobacje lotników. Spacer na szczyt góry Kiczera to ok. 35 min. Marszu.
Muzeum Techniki Włókienniczej w pobliskiej Bielsku Białej gdzie zgromadzone są zabytkowe maszyny związane z bielsko-bialskim ośrodkiem przemysłu wełnianego. Można tu podziwiać urządzenia stosowane w przędzalnictwie, tkactwie czy maszyny dziewiarskie. Bielsko Biała była także miejscem gdzie przez wiele lat produkowano legendę polskiej motoryzacji – Fiata 125p.
III. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce
Dzień1
- Wyjazd z umówionego miejsca.
- Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła …
- Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
- Przejazd komfortowym autokarem,
- Opieka pilota – przewodnika,
- Ubezpieczenie NNW,
- Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe
Uwagi:
- Cena dla grupy 40 osób płacących
- Wyżywienie we własnym zakresie
- Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i usługi przewodników
- Przedstawiona oferta jest propozycją
Cena:
Pierwszym przystankiem będzie miejscowość Krosno gdzie zatrzymamy się w Centrum Dziedzictwa Szkła. (Uwaga – konieczna wcześniejsza rezerwacja) Pracownicy zakładu pokażą nam jak wyrabia się szkło i jak się go formuje do form bardzo ozdobnych czy kolorowych. Będzie to dobra okazja do uzupełnienia lekcji chemii czy fizyki. Krosno słynie z wyrobów szklanych i produkcji kryształów. Znajduje się tu Krosno Glass S.A. – firma z prawie 100 letnią tradycją będąca ikoną polskiego szkła użytkowego i jego światową wizytówką. Z Krosna udamy się do miejscowości Bóbrka. Znajduje się tu duży skansen oraz Muzeum Przemysłu Naftowego poświęcone Ignacemu Łukasiewiczowi. Tu będziemy mogli dowiedzieć się sporo o takich dziedzinach gospodarki jak przemysł naftowy, właściwościach ropy naftowej, jej wydobyciu na terenie Polski i w innych krajach. Muzeum jest pełne starych i współczesnych maszyn, sprzętu i urządzeń koniecznych do wydobycia ropy oraz produkcji jej pochodnych. Znajduje się tu także czynny szyb z wydobywającą się ropą naftową i gazem oraz piękna kolekcja lamp naftowych.
Zobacz także: Katowice i zabytkowa kopalnia Guido