Pieniny-zamek w Niedzicy-Trzy Korony

Trzy Korony to jeden z najbardziej popularnych i malowniczych polskich szczytów. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, przy dobrej pogodzie rozciąga się doskonały i przepiękny widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Jednodniowy pobyt w Pieninach spędzimy nie tylko na szlaku górskim wiodącym na Trzy Korony ale także zwiedzając lokalne atrakcje od zapory wodnej po średniowieczne zamki.

Dzień 1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej na jeziorze czorsztyńskim, zwiedzanie zamku w Niedzicy, rejs statkiem do zamku w Czorsztynie, wędrówka na Trzy Korony, w drodze powrotnej przystanek w Starym Sączu,
  • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Wyżywienie we własnym zakresie
  • Cena zawiera bilety wstępu do; zapora wodna, zamek w Niedzicy i Czorsztynie, rejs statkiem, wejście na punkt widokowy, usługi przewodników,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 165 zł os.

 

Krótki opis zwiedzanych miejsc: 

Elektrownia wodna zbudowana jest na jeziorze czorsztyńskim. Jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny odwracalne typu Deriaza o mocy nominalnej 2 x 46 MW. Waga jednego hydrozespołu – turbiny wraz z generatorem wynosi 250 t. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest posadowiony 40 m pod ziemią – posiada 7 kondygnacji. Zwiedzanie podstawowe – czas ok. 1 godziny.

Zamek w Niedzicy: to średniowieczna budowla, która pierwotnie należała do rodów węgierskich i jako fortalicja pełnił funkcję obronną północnej granicy Węgier, strzegąc także traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Zamek ze swą bogatą historią od końca II wojny znajduje się w rękach polskich gdzie swą siedzibę ma Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Zamek miał to szczęście, że do dzisiejszych czasów pozostał w prawie nienaruszonym stanie. Znajduje się tu część muzealna, przeznaczona do zwiedzania z komnatami, których umeblowanie pochodzi z różnych epok. Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Kręcono tutaj zdjęcia do filmu Zemsta z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz. W 1975 r. powstał tu film Mazepa, na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego czy też robiono zdjęcia do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku są opowieści o inkaskim „kipu”, które zawiera ponoć informacje o ukrytym tutaj skarbie.

Polski zamek w Czorsztynie – położny po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego na wzgórzu wznosi się drugi średniowieczny zamek, a raczej jego malownicze ruiny. Do zamku udamy się statkiem, krótkim rejsem na drugą stronę jeziora. W średniowieczu, podobnie jak zamek w Niedzicy, stał się on jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju, z uwagi na położenie przy rozwidleniu szlaków handlowych, w tym drogi handlowej i dyplomatycznej na Węgry. Z tarasów zamku górnego roztacza się piękna panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich. Znajduje się tu także wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium.

Szczyt Trzy Korony – to jeden z najbardziej popularnych i malowniczych polskich szczytów. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, przy dobrej pogodzie rozciąga się doskonały i przepiękny widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Trasa wiedzie łatwym szlakiem przez polanę Majerz z przepięknym widokiem na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Po drodze przewodnik zapozna uczestników wędrówki ze specyfiką Pienińskiego Parku Narodowego, z jego bogactwem fauny i flory. Wizyta przy ruinach zamku Pieniny jest także dobrą okazją do poznania historii okolicy. Szlak zakończymy w Krościenku.

Coś o Pieninach. Pieniny to kraina, która na bardzo małej powierzchni (zaledwie 50 km2) oferuje ogromne bogactwo krajobrazu i roślinności. Spotkamy tu zarówno łagodnie pofałdowane góry jak i strome, strzeliste szczyty, które swoją wysokością względną mogą z powodzeniem konkurować z wieloma tatrzańskimi wierchami. Czyni to Pieniny miejscem szczególnie atrakcyjnym i odwiedzanym przez miłośników górskich wędrówek. Wśród wapiennych urwisk, w promieniach słońca połyskuje również kręta wstęga Dunajca. Jego przełom jest jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w tej części Europy, a zarazem jedną z największych pienińskich atrakcji. Nie sposób nie zauważyć obfitości pienińskiej flory. Na wędrowców czeka tutaj aż 1100 gatunków roślin, co stanowi prawie 50% całej flory polskiej. Pieczę nad przyrodą tego miejsca sprawuje Pieniński Park Narodowy, który razem ze Słowackim PIENAPem tworzy najstarszy w Europie międzynarodowy park przyrody.

Galeria