Sandomierz-Kazimierz-Puławy (2dni)

Wycieczka oprócz walorów krajoznawczych i historycznych będzie mieć także akcenty literackie. Odwiedzimy miejsca związane z Janem Długoszem i Janem Kochanowskim.

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca,
  • Zwiedzanie Sandomierza i zabytków miasta: Brama Opatowska, zabytkowy Rynek, Sandomierski Zamek, Dom Długosza, Katedra, Kościół Św. Jakuba. Zwiedzanie zakątków Kazimierza Dolnego i jego zabytków – m.in. Rynek, Wzgórze Trzech Krzyży, zamek, spichlerze nad Wisłą, czas wolny w Kazimierzu Dolnym.
  • nocleg

Dzień2

  • Zwiedzanie pałacu Czartoryskich w Puławach oraz parku w stylu angielskim, przejazd do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – zwiedzanie dworku z przewodnikiem, zwiedzanie zamku i dworu w miejscowości Janowiec,
  • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: zwiedzanie zabytków Sandomierza: Katedra, Brama Opatowska, Dom Długosza – Muzeum Archidiecezjalne; zamek i baszta w Kazimierzu Dolnym, pałac i park w Puławach, Muzeum Jana Kochanowskiego, zamek i skansen w Janowcu oraz opłaty za usługi przewodników,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 420 zł os.

Sandomierz – historyczne, królewskie miasto malowniczo położone nad Wisłą, gdzie znajduje się wiele cennych zabytków m.in. słynna Brama Opatowska, Gotycki ratusz i Rynek z urokliwą zabudową, zamek Kazimierzowski, Dom Jana Długosza, Katedra p.w. NMP i bł. Wincentego Kadłubka, Kościół Św. Jakuba – jeden z najstarszych kościołów ceglanych w Polsce w stylu romańskim, Collegium Gostomianum – jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, spichlerz z XVII w. czy wąwóz Królowej Jadwigi (500 m.). Jan Długosz związany z miastem to autor licznych publikacji historycznych, w tym najsłynniejszego dzieła Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego), obejmującego historię Polski od czasów najdawniejszych do 1480. W Sandomierzu znajduje się dom w którym przebywał za życia. Obecnie mieści się w nim Muzeum Diecezjalne. Bł. Wincentego Kadłubka – innego ważnego kronikarza, który w Sandomierzu pełnił przez pewien okres funkcję prepozyta kolegiaty. Jest autorem liczącego cztery księgi dzieła „Kronika polska”.

Kazimierz Dolny nad Wisłą – zwany małą „perłą renesansu”. Usytuowany jest tuż nad brzegiem Wisły i słynie z niepowtarzalnej atmosfery oraz wielu zabytków. To piękne niewielkie miasto, Mekka kulturalna i miejsce wypoczynku wielu artystów. Przyciąga swoim urokliwym położeniem nad brzegiem Wisły, charakterystycznym zamkiem, serią spichlerzy pozostałych po dawnych handlowych czasach oraz kamienicami m.in. kamienicami Przybyłów które należą do najoryginalniejszych i najciekawszych tego typu budynków w historii polskiego i europejskiego renesansu czy charakterystyczną Kamienicą Celejowską, która należy do najcenniejszych w Polsce zabytków epoki manieryzmu. Wzniesiono ją w 1635 roku dla bogatego kupca Bartłomieja Celeja. Największą wartością kamienicy jest elewacja główna z ogromną attyką (ponad 1/3 wysokości całej budowli) wypełnioną dekoracją ornamentalną i figuralną.

Pałac w Puławach – Puławy to miasto o bogatej historii i żywych tradycjach kulturowo – naukowych. Zwiedzimy tu okazały zespół pałacowo-parkowy należący do rodziny Czartoryskich, malowniczo położony na wysokiej skarpie wiślanej. Zbiory przypominają o doniosłej roli mecenatu artystycznego i naukowego tego znakomitego rodu. Prezentują one także życie i osiągnięcia osób bezpośrednio związanych z Puławami w XVIII i na początku XIX w. oraz ukazuje historię rodziny Czartoryskich po roku 1831, kiedy to zmuszeni zostali do opuszczenia swojej rodowej siedziby i udania się na emigrację. Obszerny park w stylu angielskim rozciągający się wokół pałacu zachował wiekowy charakter do dziś. Kilkusetletnie dęby, lipy czy klony tworzą imponujące aleje oraz ocieniają romantyczne pieczary, mostki, bramy i głazy. Znajdują się tu także piękne zabytki klasycystyczne jak Pałac Marynki, Domek Grecki i Gotycki, słynna świątynia Sybilli czy Brama Rzymska.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – muzeum mieści się w klasycystycznym dworku z XIX w. (pierwotny nie zachował się). Zgromadzono tu eksponaty związane z życiem i twórczością Jana z Czarnolasu oraz epoką, w której tworzył. W ramach wycieczki odbędzie się tu także lekcja muzealna poświęcona poecie.

Zamek w Janowcu leżący po drugiej stronie Wisły od Kazimierza oraz zespół dworski złożony z kilku budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny, stanowiący mały skansen to jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, który był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły. Obok zamku w niewielkim skansenie znajduje się Dwór z Moniak wybudowany w latach 1760-1770 z regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Obok dworu znajdują się zabytkowe budynki gospodarcze jak spichlerze czy lamus XIX w.

Galeria