Tokarnia – zamek Chęciny – Oblęgorek

Podczas jedniodniowej wycieczki zwiedzimy:

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: znajdują się tu zabytki kultury ludowej, budownictwo, bogate zbiory etnograficzne oddające atmosferę dawnego życia obszaru świętokrzyskiego.
Chęciny – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny,
Oblęgorek – Muzeum Henryka Sienkiewicza
Jędrzejów – najstarsze opactwo cystersów w Polsce

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, zwiedzanie zamku w Chęcinach, zwiedzanie dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, pobyt w centrum Kielc – McDonald, w drodze powrotnej przystanek w Jędrzejowie – najstarszym opactwie cystersów w Polsce, przystanek w McDonald,
  • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Muzeum Wsi Kieleckiej, zamek w Chęcinach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz opłaty usług przewodników,
  • Wyżywienie we własnym zakresie,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.

Cena: 175 zł os.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to muzeum na wolnym powietrzu, które gromadzi zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego. Można tu podziwiać bogate zbiory etnograficzne. Muzeum składa się z czterech oddziałów z których zwiedzimy bardzo ciekawy i oddający atmosferę dawnego życia Park Etnograficzny w Tokarni. W parku o powierzchni 65 ha. zachowane są zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego zaprezentowane w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Znajduje się tu ponad 80 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia oraz liczne zagrody i chałupy. Wizyta w skansenie to swoista podróż w czasie.

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim. Z jego baszt rozciągają się piękne widoki na okolicę Kielc. Za króla Władysława Łokietka był terytorialnym ośrodkiem władzy. Król przeniósł tu z Małogoszczy administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w XIV w. odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami. Zamek posiada trzy baszty w tym dwie widokowe oraz zachowane fragmenty murów i dawnej zamkowej zabudowy.

Oblęgorek, gdzie znajduje się muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Muzeum powstało z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. Obecnie na parterze odtworzony został wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów Henryka Sienkiewicza. Znajdują się tu gabinet do pracy, salon dla gości, na ścianach wiszą płótna różnych malarzy. Pozostałe pomieszczenia to jadalnia, palarnia i sypialnia. Na piętrze ulokowano ekspozycje poświęcone pisarzowi, zbiory biograficzno-literackie. Wystawione tam zostały m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. W 2007 r. wnuczka po pisarzu Maria Korniłowicz przekazała w testamencie ponad 350 eksponatów wzbogacając muzeum o rodzinne pamiątki, z których większość z nich pozostała w Oblęgorku powiększając liczbę eksponatów. Muzeum jest organizatorem licznych koncertów, wystaw czasowych, sesji naukowych oraz plenerów malarskich mających na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Sienkiewicza. Placówka posiada bogatą ofertę lekcji muzealnych skierowaną do uczniów. Możliwe jest także zamówienie lekcji muzealnej.

Jędrzejów – klasztor Cystersów – najstarsze opactwo cystersów w Polsce. Opactwo jędrzejowskie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. W latach 1217-1223 wiódł tu swoje życie zakonne bł. Wincenty Kadłubek, autor liczącego cztery księgi dzieła „Kronika polska”. Obecnie w barokowej kaplicy znajduje się ołtarz z relikwiarzem Błogosławionego, złożony w ozdobnej srebrnej trumience. Znajdują się tu także fragmenty dawnego romańskiego kościoła oraz muzeum historii cystersów w Polsce.

Galeria