Sudety (Góry Stołowe) – 2 dni

Trasa swym zasięgiem obejmuje południowe rejony Dolnego Śląska, Ziemię Kłodzką i tereny Sudetów Środkowych – przejdziemy szlakiem Gór Stołowych – oraz odwiedzimy miejscowości Wambierzyce – Duszniki Zdrój – Czermną – Kudową Zdrój. Wycieczkę można przedłużyć o jeden dzień podczas którego udamy się na całodzienne zwiedzanie Pragi.

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca
  • Kamieniec Ząbkowicki – zwiedzanie monumentalnego pałacu Marianny Orańskiej, wejście do sanktuarium w Wambierzycach oraz spacer po Kalwarii Wambierzyckiej – wzgórzu widokowym z siecią alejek i kapliczek, wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – zwiedzanie z przewodnikiem. Ognisko. Nocleg
  • Nocleg

Dzień2

  • Wędrówka po Górach Stołowych, przejście szlakiem po Szczelińcu Wielkim
  • Wejście do Kaplicy Czaszek – Czermna
  • W drodze powrotnej przystanek w Nysie – zwiedzanie centrum oraz Bazyliki św. Jakuba i Agnieszki
  • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota i przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi: 

  • Cena dla grupy 40 osób płacących,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: pałac Kamieniec Ząbkowicki, monumentalna szopka w Wambierzycach, Muzeum Papiernictwa, Kaplica Czaszek, opłaty wstępu na szlak Szczeliniec Wielki,  opłaty za usługi przewodników,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.

Cena: 520 zł os.

Dzień pierwszy: Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki będzie miejscowość Kamieniec Ząbkowicki gdzie znajduje się neogotycki pałac Marianny Orańskiej – imponujący okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych. Jest to romantyczne założenie pałacowe wybudowane dla królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I. Pałac jest budowlą monumentalną. Kubatura pałacu wynosi 90 tys. m³, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m². Cztery wieże narożne mają 33,6 m wysokości. Pałac otoczony jest murem, w którego narożnikach znajdują się cztery pary okrągłych baszt. Jest czterokondygnacyjną budowlą neogotycką oniemiającą rozmachem i zachwycającą śmiałością architektury. Koszt budowy pałacu szacuje się na 3 tony złota. Płac i otoczenie jest systematycznie odnawiane i co roku odkrywa swe nowe, zachwycające oblicze. Następnie udamy się do Wambierzyc. W barokowej bazylice z XVIII w. znajduje się tu Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Odbędziemy spacer po dróżkach wambierzyckich, podobnych do tych z Kalwarii Zebrzydowskiej lecz skupionych na mniejszej przestrzeni. Z dróżek rozciągają się malownicze widoki na krajobraz Gór Stołowych. W budynku u podnóża Wambierzyckiej Kalwarii znajduje się największa i najstarsza ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Polsce. Obecnie liczy 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych. Po odwiedzinach w sanktuarium zatrzymamy się w Dusznikach Zdroju – znanej miejscowości uzdrowiskowej. Zwiedzimy tu muzeum  papiernictwa (możliwa lekcja muzealna) i centrum sanatoryjne z parkiem zdrojowym. Potem udamy się w kierunku Kudowy Zdrój. Przejazd na nocleg.

Dzień drugi: Po śniadaniu wyjście w Góry Stołowe leżące w paśmie Sudetów Środkowych. Pierwszym punktem wyprawy będzie szlak prowadzący na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych leżący na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą na Sudety. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada. Powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi lub zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpolud i inne). Są tu także głębokie wąwozy i korytarze. Góry Stołowe to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych z piaskowców malowniczo ułożonych poziomo. Po zejściu z gór przejedziemy na obiadokolację, po której przejedziemy do miejscowości Czermna. Znajduje się tu słynna Kaplica Czaszek. To Niewielka barokowa kaplica której ściany i sklepienie wnętrza pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen, epidemii i chorób zakaźnych. Z Czermnej udamy się w drogę powrotną podczas której odbędzie się przystanek w Nysie. Tu zwiedzimy centrum oraz zabytkową Bazylikę pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, wpisaną na listę Pomników Historii.

Galeria