Tatry i Zakopane – 2 dni

Podczas dwudniowego pobytu w Zakopanem zobaczymy i piękno Tatr i poznamy historię miasta. Zapoznamy się z kulturą Górali Podhalańskich, przejdziemy szlakiem na Rusinową Polanę skąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry oraz poznamy atrakcje Term w Bukowinie Tatrzańskiej.

Program wycieczki

Dzień1

  • Wyjazd z umówionego miejsca,
  • Przejazd kolejką na Gubałówkę, spacer szczytem Gubałówki do kolejki Butorowy Wierch, zjazd kolejką krzesełkową – podczas przejazdu podziwiać można piękne widoki na panoramę Tatr, spacer do Sanktuarium Maryjnego na Krzeptówkach – zwiedzanie Sanktuarium, przejazd do Koliby – zwiedzanie Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Starego Kościoła oraz Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, czas wolny na Krupówkach,
  • odwiedziny w Izbie Regionalnej i prelekcja , ognisko,
  • Nocleg

Dzień2

  • Piesza wędrówka na Rusinową Polanę,
  • Pobyt na kompleksie basenów geotermalnych w Bukowinie Tatrzańskiej – opcjonalnie,
  • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota i przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiad,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.

Uwagi:

  • Cena dla grupy 40 osób płacących
  • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: bilety na kolejki górskie Gubałówka oraz Butorowy Wierch, Willa Koliba, zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzysku, opłatę za prelekcję, bilety wstępu do Parku Narodowego, usługi przewodników,
  • Termy Bukowina Tatrzańska – indywidulany zakup biletow,
  • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.


Cena: 460 zł

Gubałówka – podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (1120 m n.p.m.). Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch (1160 m), z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska..

Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach. Jest to kościół szczególny gdyż całą jego architekturę wykonali zakopiańscy górale. Prace snycerskie to przepiękny efekt kunsztu sztuki zakopiańskiej. Sanktuarium powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku.

Koliba – willa w Zakopanem, wzniesiona w latach 1892–1893 w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza. To pierwszy dom zbudowany w stylu zakopiańskim; Willa wpisana jest do rejestru zabytków, a od 1993 mieści Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Kościół na Pęksowym Brzysku – najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, zwany Starym Kościołem. Zaraz obok jest też kapliczka Gąsieniców i cmentarz noszący nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Większość nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi. Leżą tutaj min. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa–Tetmajer, Władysław Hasior, Sabała i wielu innych. Cmentarz to także miejsce pamięci przewodników tatrzańskich, ratowników górskich i sportowców.

Krupówki – Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem – w samym centrum miasta. Przy Krupówkach znajduje się m.in. Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Można tu skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką czy zdjęcie z misiem. W połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont. Na Krupówkach mieści się wiele obiektów gastronomicznych oraz punktów handlowych – sklepików z pamiątkami, ale też sklepów z markową odzieżą i sprzętem do uprawiania turystyki górskiej.

Rusinowa Polana to jedno z najbardziej znanych miejsc w Tatrach Wysokich skąd podziwiać można przepiękną panoramę gór. Znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Krzyżują się tu dwa szlaki – zielony z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową oraz niebieski z drogi Oswalda Balzera (Zazadne) od Palenicy Białczańskiej. Jest to łatwy szlak którego przejście i pobyt na miejscu zmieści się w granicach 3 godzin.

Izba Regionalna to miejsce gdzie odbywają się spotkania z góralską muzyką i humorem. Prelekcje prowadzone przez Adama Gąsienicę odbywają się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane są prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Po prelekcji ognisko.

(Opcjonalnie) Termy Bukowina – kompleks basenów geotermalnych zasilanych wodą termalną zlokalizowany w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Kompleks usytuowany jest na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego i składa się 20 basenów, zjeżdżalnie (150 m), jacuzzi, masaże wodne oraz 12 rodzajów saun (m.in. fińskie, parowe, na podczerwień). Temperatura wody w basenach waha się w granicach 30–38 °C. Woda wydobywana jest z otworu usytuowanego na północno-zachodnim zboczu góry Wysoki Wierch z głębokości około 2600 m. Charakteryzuje się ona mineralizacją ok. 1,5 g/dm³ i typem siarczanowo–chlorkowo-wapniowo–sodowym i niewielką zawartością H2S. Ze względu na mineralizację, skład jonowy i mikroelementów wody termalne są środkiem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Pomagają eliminować dolegliwości układu mięśniowo-kostnego, bóle stawów, stany zapalne, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, reguluje gospodarkę organizmu i przyspiesza przemianę materii. Zawarte w wodzie pierwiastki to: sód, wapń, chlor, potas, siarka, magnez oraz chrom.

Coś o Tatrach… To najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich. Położony jest na granicy Polski i Słowacji. Są to jedyne góry w naszym kraju o cechach gór alpejskich. To co je wyróżnia to nie tylko wysokość szczytów ale także wspaniałe, przepiękne widoki i krajobrazy. Najbardziej znanymi miejscami Tatr Zachodnich są doliny, m.in. Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska. W Tatrach Wysokich możemy zachwycać się malowniczymi jeziorami tatrzańskimi jak  Morskiem Okiem, Czarnym Stawem czy Wielkim Stawem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Równie piękne są tatrzańskie wodospady – Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa. Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy wnoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. i górujące ponad Morskim Okiem. Nieco niższa niebezpieczna dla amatorów Orla Perć to najtrudniejszy w Tatrach szlak będący wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) – najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski. Nie sposób nie wspomnieć o Giewoncie (1895 m n.p.m.), który stał się niemal wizytówką Zakopanego, zwany „Śpiącym Rycerzem”. Najbardziej znane schroniska w Tatrach to „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, Schronisko nad Morskim Okiem albo „Ornak” na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej. Najwyżej zaś położone jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Piękno Tatr wraz z całą przyrodą chronione jest przez Tatrzański Park Narodowy.

Galeria