Bieszczady – 2 dni
Południowa część województwa Podkarpackiego oraz rejon Bieszczad posiadają szeroką i bogatą ofertę turystyczną. Są to nie tylko wędrówki po Bieszczadach i pobyt nad jeziorem Solińskim ale także możliwość skorzystania z oferty okolicznych muzeów czy skansenów. W dwu lub trzy dniowym pobycie w rejonie Bieszczad proponujemy wykorzystanie walorów rejonu zarówno krajobrazowo-przyrodniczych jak i kulturalno-historycznych.
Dzień1
- Wyjazd z umówionego miejsca,
- Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zwiedzanie Parku Etnograficznego w Sanoku, przejazd na nocleg, ognisko,
Dzień2
- Piesza wędrówka szlakami Bieszczad na szczyt Smerek, rejs statkiem po jeziorze solińskim,
- Powrót w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
- Przejazd komfortowym autokarem,
- Opieka pilota – przewodnika,
- Ubezpieczenie NNW,
- 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja,
- Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe.
Uwagi:
- Cena dla grupy 40 osób płacących,
- Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: muzeum w Bóbrce, skansen w Sanoku, wejście na teren Parku Narodowego, rejs po jeziorze Solina oraz usługi przewodników
- W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie, koszt ogniska wliczony jest w cenę,
- Przedstawiona oferta jest propozycją.
Cena: 460 zł os.
Bóbrka – znajduje się tu skansen oraz Muzeum Przemysłu Naftowego poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi. W muzeum można dowiedzieć się sporo o takich dziedzinach gospodarki jak przemysł naftowy, właściwościach ropy naftowej, jej wydobyciu na terenie Polski i w innych krajach. Muzeum jest pełne starych i współczesnych maszyn, sprzętu i urządzeń koniecznych do wydobycia ropy lub gazu oraz produkcji jej pochodnych. Znajduje się tu także czynny szyb z wydobywającą się ropą naftową i gazem, piękna kolekcja lamp naftowych oraz nowoczesny pawilon multimedialny gdzie uczniowie zdobędą wiedzę na temat współczesnych metod wydobycia, produkcji, zastosowania i dystrybucji ropy naftowej i gazu w Polsce i nie tylko.
Park Etnograficzny w Sanoku to miejsce niezwykłe pozwalające przenieść się w czasie do klimatu życia wsi i miasteczek od XVII do XX wieku. To jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu nie tylko w Polsce. Jest malowniczo położenie na prawym brzegu Sanu. Skupia się na obszarze 38 ha i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza grup etnograficznych – Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Obok budynków mieszkalnych i gospodarczych, znajdują się tu obiekty sakralne różnych wyznań (XVII-wieczny kościół, cerkwie i kapliczki), budynki użyteczności publicznej jak szkoła wiejska, zajazd oraz obiekty przemysłowe jak młyn wodny, wiatraki czy kuźnie. Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza. Zwiedzimy warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych i inne. Na terenie Parku Etnograficznego urządzona jest wspaniała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.). Po wizycie w muzeum udamy się w rejon Bieszczad na ognisko i nocleg.
Smerek – szczyt w Bieszczadach o wysokości 1222 n.p.m. Wędrówkę na szczyt Smerka przejdziemy szlakiem połoniny Wetlińskiej. Najpiękniejsze widoki na Bieszczady podziwiać będziemy idąc szlakiem na przełęcz Mieczysława Orłowicza na szczyt Smerek, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek. Schodzić będziemy przez Jasieniów, Krupiak do Kalnicy skąd udamy się na parking i do autokaru. Czas marszu zajmuje ok. 5 godz.
Zapora i jezioro w Solinie – rejs statkiem po Jeziorze Solińskim (ok. 60 min). Zapora w Solinie, która ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, jest najwyższa w Polsce. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³ wody. Jezioro ma bardzo rozwiniętą i malowniczą linię brzegową – ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m., z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
Bieszczady to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. To najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich i jeden z najbardziej odległych zakątków Polski. Najmniejsze zaludnienie ze wszystkich polskich gór i pierwotny charakter przyrody sprawiają, że przez wielu Bieszczady uważane są za najpiękniejsze góry Polski. Słynny „Worek” to najbardziej na południowy wschód wysunięty fragment Polski, wciskający się klinem w teren Ukrainy. Równocześnie jest to najdziksza i najbardziej niedostępna część polskich Bieszczadów o wyjątkowych walorach przyrodniczych, chronionych przez Bieszczadzki Park Narodowy. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) położony na Ukrainie, w polskich Bieszczadach najwyższa jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Główną rzeką polskiej części Bieszczadów jest San – piękna, szeroka rzeka tworząca w swej obszernej dolinie bajkowe wprost meandry. Niewątpliwą osobliwością są Jeziora Solińskie i Myczkowieckie utworzone sztucznie na spiętrzonych wodach Sanu i Solinki. Jeziora te są dzisiaj wielką atrakcją i miejscem docelowym dla wielu wczasowiczów i turystów. Bieszczady są wymarzonym miejscem do studiów nad historią Polski i jej niegdysiejszą wielokulturowością. To także idealny teren do obserwacji dzikiej przyrody, tropienia zwierząt czy fotosafari.