Góry Świętokrzyskie: Łysica – Łysa Góra

Podczas 1 dniowej wycieczki przebędziemy szlak prowadzący przez góry Świętokrzyskie w paśmie Łysogór. Wyjdziemy z miejscowości św. Katarzyna by szlakiem wiodącym przez las wyjść na Łysicę. Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz najniższy zaliczany do Korony Gór Polski. Jej wysokość to prawie 614 m n.p.m. Z Łysicy przebędziemy szlak kilku kilometrów wiodący w kierunku Łysej Góry na której znajduje się słynny klasztor i sanktuarium św. Krzyża. To najstarsze sanktuarium w Polsce.

Program wycieczki:

  • Wyjazd z umówionego miejsca.
  • Wyjście na szlak z miejscowości św. Katarzyna, po drodze zobaczymy klasztor sióstr Bernardynek z XV w., kapliczkę Stefana Żeromskiego, narodowe miejsca pamięci, źródełko i kapliczkę św. Franciszka, puszczę jodłową, gołoborza na górze Łysica, zdobędziemy szczyt Łysicy, zobaczymy maszt nadawczy radiowo-telewizyjny na Łysej Górze (157m), zwiedzimy sanktuarium św. Krzyża i klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. gdzie w jednej z kaplic umieszczono relikwie krzyża św. – w klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne oraz krypta z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, wejdziemy na wierzę z widokiem na piękną panoramę okolic gór Świętokrzyskich.
  • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

  • Przejazd komfortowym autokarem,
  • Opieka pilota – przewodnika,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi: 

  • Cena dla grupy 40 osób płacących.
  • Cena zawiera bilety wstępu do: Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wieży widokowej na św. Krzyżu, krypty Jeremiego Wiśniowieckiego oraz opłaty za usługi przewodników,
  • Wyżywienie we własnym zakresie – wymagany własny prowiant na drogę. Możliwość zakupu posiłków także na Łysej Górze,
  • Wędrówka z miejscowości św. Katarzyna przez Łysicę, Kakonin na Łysą Górę zajmuje w zależności od tempa marszu od ok. 5 do 6 godzin i według przewodników pokrywa dystans ok. 17 km. Wymagane dobre i wygodne górskie buty,
  • Na tym terenie, podobne jak w Tatrzańskim Parku Narodowym, obowiązują bilety wstępu (są wliczone w cenę) oraz zasady przestrzegania ciszy, zakaz wyrzucania śmieci, niszczenia przyrody i in.
  • Przedstawiona oferta jest propozycją.


Cena: 180 zł os.

Góry Świętokrzyskie należą do niskich łańcuchów górskich w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Kilkukrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza. Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Szlaki na terenie Łysogór nie są szlakami wyczynowymi i charakteryzują się niewielką wysokością. Nie są szczególnie strome i nie uprawia się tu wspinaczki. Należą do szlaków wędrownych i rekreacyjnych, choć szlak prowadzący na Łysicę jest bardzo kamienisty, pełen sporych ostrych kamieni, miejscami tylko stromy. Oficjalne statystyki mówią, że 95 % powierzchni parku pokrywają lasy.

Łysa Góra zwana św. Krzyżem to miejsce szczególne na mapie Polski. Miejsce związane z polską historią od samych początków powstania państwa polskiego. Wzmianki o klasztorze jaki został tu ufundowany pochodzą z początków XI w. Klasztor leży w Górach Świętokrzyskich. Obecnie jest to najpiękniejszy i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon tej części kraju.

Łysa Góra zwana Łyścem i Klasztor św. Krzyża są miejscem koniecznym do odwiedzenia. W krużgankach klasztoru zachował się jeszcze duch dawnych czasów. Pozostała ściana z istniejącego tu kiedyś kościoła romańskiego. Na ścianach krużganków zachowały się freski i malowidła z późniejszych okresów. Znajduje się tu sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przechowywanych w kaplicy Oleśnickich, a przekazanych benedyktynom łysogórskim jeszcze przez Władysława Łokietka (wg. legendy zostały mu podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier).

Jest tu bardzo ciekawe muzeum misyjne ze sporymi i nietuzinkowymi zbiorami sztuki afrykańskiej i nie tylko. Tuż obok klasztoru zwiedzić można muzeum Narodowego Parku Świętokrzyskiego pokazujące jego faunę i florę, dzieje regionu oraz piwnice zachowane jeszcze z okresu gdy funkcjonowało tu więzienie. Przed klasztorem znajduje się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, którego wieża ma wysokość 157 metrów. Z wieży widokowej klasztoru natomiast rozciąga się piękny widok na okolice Gór Świętokrzyskich. W podziemiach znajduje się krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, upamiętniająca księcia na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu, dowódcę wojsk koronnych, popularnego i szanowanego przez szlachtę wodza.

Rejon Łysej Góry to także miejsce występowania gołoborzy czyli rumowisk skalnych, które podziwiać można z zainstalowanej przed klasztorem platformy widokowej. Jest to więc także rejon zainteresowań dla geologów i geografów. Łysieć tworzą bowiem kwarcyty, piaskowce i łupki ilaste kambru – najstarszego okresu paleozoicznego ery dziejów Ziemi. Na terenie gór utworzono Świętokrzyski Park Narodowy, który w całości obejmuje Łysogóry. To najpiękniejszy, najczęściej i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon.

Galeria