Szlakiem Dolnego Śląska (3 dni)

Wycieczka Szlakiem Dolnego Śląska to przejazd przez najciekawsze miejsca tego regionu - od Nysy do Świdnicy. Po drodze będzie można podziwiać wiele historycznych i niezwykłych zabytków. To co jest niespotykane to wielkość budowli które zobaczymy. Kościół w Nysie, zamek w Kamieńcu Ząbkowickim, twierdza Srebrna Góra, zamek Książ, bazylika w Krzeszowie czy katedra w Świdnicy to założenia monumentalne, jedne z największych w Polsce.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie miasta Nysa, pobyt nad jeziorem Nyskim, zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zwiedzanie twierdzy w Srebrnej Górze
 • nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój, zwiedzanie sztolni zwaną Włodarz we Walimiu – niemieckiej podziemnej fabryki z czasów II wojny, zwiedzenie średniowiecznego zamku Grodno, wędrówka szlakiem na Wilka Sowę- 1015 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Sudetach Środkowych
 • nocleg

Dzień3

 • Zwiedzanie dwóch barokowych kościołów dawnego opactwa Cystersów w miejscowości Krzeszów, pobyt na zamku Książ – leżącym na Szlaku Zamków Piastowskich - to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, zwiedzanie Kościoła Pokoju im. Św. Trójcy z XVII w. w Świdnicy wpisanego na listę UNESCO oraz Katedry św. Stanisława i św. Wacława z XIV w. 

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 480 zł os.

W dzień pierwszy zwiedzimy Nysę, Kamieniec Ząbkowicki oraz Srebrną Górę. Nysa to miasto założone w 1223 r. W Nysie znajduje się kilka miejsc wartych poznania m.in. monumentalny kościół św. Jakuba i Agnieszki, którego bryła architektoniczna góruje nad miastem. Posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o niebagatelnej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych oraz jeden z najniżej zawieszonych, ponad ośmiuset letni żyrandol. Jest to drugi pod względem kubatury, po gdańskiej bazylice mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce. Wsparte na smukłych 27-metrowych filarach sklepienie, tworzy wyrafinowany efekt przestrzenny. W Nysie, od czasu jej lokacji w 1223 roku przez 160 lat rezydowali w swoim zamku biskupi wrocławscy. Inne miejsca, które zobaczymy to Dom Wagi Miejskiej, barokowo-secesyjne kamienice, fontanna Trytona czy bastion św. Jadwigi. Będzie też wiele ciekawej wiedzy o tym miejscu i okolicach.  Po zwiedzeniu miasta przejedziemy na krótki przystanek nad malownicze Jezioro Nyskie. Później udamy się do miejscowości Kamieniec Ząbkowicki gdzie znajduje się jeden z głównych punktów wycieczki. Jest to neogotycki pałac Marianny Orańskiej - imponujący okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych. Jest to romantyczne założenie pałacowe wybudowane dla królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I. Pałac jest budowlą monumentalną. Kubatura pałacu wynosi 90 tys. m³, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m². Cztery wieże narożne mają 33,6 m wysokości. Pałac otoczony jest murem, w którego narożnikach znajdują się cztery pary okrągłych baszt. Jest czterokondygnacyjną budowlą neogotycką oniemiającą rozmachem i zachwycającą śmiałością architektury. Koszt budowy pałacu szacuje się na 3 tony złota. Płac i otoczenie jest systematycznie odnawiane i co roku odkrywa swe nowe, zachwycające oblicze. Po drodze na nocleg zatrzymamy się jeszcze na przystanek w Srebrnej Górze, która jest największą górską twierdzą w Europie. Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali Europy. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości cały zespół fortόw. Składa się z sześciu z nich i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat). Ogromne magazyny, studnie, zbrojownię, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnię, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownię, co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. Jego wnętrza mogły pomieścić 3,756 żołnierzy. Przejazd na nocleg.

Dzień drugi  zaczniemy od zwiedzenia pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój zwanym porcelanowym pałacem który skrywa w sobie historię Wojen Śląskich, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intryg i pojedynków dworskich oraz niewyjaśnionych tajemnic II wojny światowej. Pałac podczas II Wojny Światowej był siedzibą organizacji TODT (niemieckiej organizacji budującej obiekty wojskowe) i centrum dowodzenia budową kompleksu „Olbrzym”. Później zwiedzimy jedną ze sztolni zwaną Włodarz, we Walimiu – niemieckiej podziemnej fabryki z czasów II wojny światowej. Kolejnym punktem będzie zwiedzenie średniowiecznego zamku Grodno na szczycie wzgórza Choina w rezerwacie krajobrazowym nad zaporą na jeziorze Bystrzyckim. Z jego wierzy rozciąga się piękny widok na jezioro i okolicę. Popołudniem czeka nas jeszcze spacer po Górach Sowich. Wyjdziemy szlakiem na Wilka Sowę- 1015 m n.p.m. - najwyższy szczyt w Sudetach Środkowych, gdzie znajduje się drugi punkt widokowy, tym razem na Sudety.

Dzień trzeci: zaczniemy od zwiedzenia najpiękniejszych barkowych kościołów nie tylko w Polsce ale w Europie. Krzeszów to miejscowość gdzie znajdują się dwa kościoły dawnego opactwa Cystersów. Można tu podziwiać przepiękne, barokowe, bogato zdobione wnętrza wysokiej klasy artystycznej, które są nie tylko ucztą dla zmysłów ale także doskonałą lekcją historii sztuki. Znajduje się tu Ikona Matki Boskiej Łaskawej - najstarszy wizerunek maryjny w Polsce z początku XIII w., o 200 lat straszy od Matki Boskiej Częstochowskiej. Organy liczą 2806 piszczałek i są unikatem na skalę światową. W Krzeszowie, w tylnej części kościoła za prezbiterium, w kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II. Z Krzeszowa udamy się do zamku Książ – leżącym na Szlaku Zamków Piastowskich. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Został wybudowany w XIII w. przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Jego bryła składa się z trzech części, dobudowanych w późniejszych latach. Zamek słynie nie tylko ze swego piękna i malowniczego położenia. Posiada także ponurą historię zapisaną podczas II wojny światowej. Był najprawdopodobniej planowaną siedzibą Hitlera i miejscem działania niemieckiej organizacji TODT. Tu także znajdują się podziemia budowane przez więźniów, a wnętrza zamku były przystosowywane do urzędowania niemieckiego sztabu.  Zamek posiada piękne tarasy ogrodowe i coraz więcej odnowionych wnętrz zamkowych. Najsłynniejszą zachowaną komnatą jest Komnata Maximiliana. To najlepiej zachowana na Śląsku barokowa, pałacowa sala reprezentacyjna, z bogato zdobionym wnętrzem.. Niezwykłą scenerię tworzy tu gra świateł, rozproszonych przez lustra wiszące nad kominkami. Z Książa przejedziemy do Świdnicy, która będzie ostatnim przystankiem naszej wycieczki. Świdnica słynie z dwóch kościołów: z drewnianego Kościoła Pokoju im. Św. Trójcy z XVII w. wpisanego na listę UNESCO oraz Katedry św. Stanisława i św. Wacława z XIV w. Kościół Pokoju to największa drewniana barokowa świątynia na świecie, której wystrój wnętrza jest pełen barokowego przepychu, dość niezwykłego jak na luteran. Olbrzymich rozmiarów Katedra św. Stanisława i św. Wacława z XIV w. to jeden z najważniejszych i największych zabytków miasta i Śląska. Rozporządzeniem prezydenta z marca 2017 roku, została wpisana na listę Pomników Historii. Wieża o wys. 103 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce. We wnętrzu uderza przede wszystkim ogrom budowli. Sama nawa główna ma 71 m dług., 10 m szer. i 25 m wys. Łączna szerokość trzech naw wynosi 27 m. W Świdnicy zobaczymy również zabytkowe kamieniczki starego rynku, tworzące specyficzny klimat miasta.

Istnieje także możliwość przedłużenia wycieczki o dzień czwarty i piąty – jedno lub dwudniowy pobyt we Wrocławiu.