Szlak Piastowski-Poznań-Kórnik-Rogalin (3 dni)

Wycieczka to podróż w czasie do początków i korzeni Państwa Polskiego. Zwiedzimy najdawniejsze i najcenniejsze zabytki historii Polski. 

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie Biskupina -najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny, zwiedzanie Gniezna, pierwszej stolicy Polski, Katedry Gnieźnieńskiej wraz ze Wzgórzem Lecha. Przejazd do Ostrowa Lednickiego jednego z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów a miejsce jest Pomnikiem Historii. To najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski.
 • nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie Poznania i zabytków miasta. Zobaczymy starówkę, ratusz, domki budnicze, zamek, Farę Poznańską, średniowieczne mury obronne, bibliotekę Raczyńskich, galerię handlową Stary Browar, pałac cesarski, Pomnik Ofiar Czerwca ’56, uniwersytet, Ostrów Tumski i katedrę Poznańską - Bazylikę św. Piotra i Pawła jedną z najstarszych świątyń w Polsce, Złotą Kaplicę miejsce pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
 • nocleg

Dzień3

 • Zwiedzanie zamku w Kórniku leżącego przy jeziorze kórnickim oraz pałacu, rezydencji Raczyńskich w Rogalinie

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 2 noclegi, 2 śniadania, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Biskupin - rezerwat archeologiczny, Gniezno – Katedra i Muzeum Początków Państwa Polskiego, Ostrów Lednicki - Muzeum Pierwszych Piastów, Muzeum Historii Miasta Poznania, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Powstania Poznańskiego ’56, Uzbrojenia i Armii Poznań, Zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, powozownia, galeria obrazów oraz opłaty za usługi przewodników
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie. W trzecim dniu obiadokolacja we własnym zakresie w wyznaczonym miejscu.
 • Powrót w późnych godzinach wieczornych / nocnych
 • Przedstawiona oferta jest propozycją. 

Cena: 540 zł os.

W pierwszym dniu miejscem, które odwiedzimy jako pierwsze będzie Biskupin -najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Mieści się tu osada obronna, warowna typu bagiennego powstała na przełomie epoki brązu i żelaza (747-722 p.n.e.) zamieszkana przez ludność kultury łużyckiej. W Biskupinie zrekonstruowano także wioskę wczesnośredniowieczną, gdyż jak się okazało na tym obszarze odkryto także pozostałości kompleksu osadniczego z wczesnego średniowiecza – z IX-XI wieku. W tym okresie funkcjonował tu niewielki gród na samym półwyspie jeziora biskupińskiego. Jest najsłynniejszym obiektem polskiej archeologii i Pomnikiem Historii. Przejazd od Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Zwiedzimy tu Katedrę Gnieźnieńską wraz ze Wzgórzem Lecha. W katedrze znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha  (jest to bezcenny zabytek sztuki romańskiej), Srebrny Relikwiarz oraz dwa gotyckie portale. Nawa główna mieści 14 kaplic dawnych metropolitów gnieźnieńskich. W podziemiach znajduje się najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006, relikty budowli z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Na Wzgórzu Lecha znajduje się także Kolegiata oraz zespół średniowiecznych budynków wraz z Kościołem św. Jerzego oraz budynkiem Muzeum Archidiecezjalnego. Od 1994 roku bazylika została wpisana na listę polskich pomników historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego. W Gnieźnie zwiedzimy również Muzeum Początków Państwa Polskiego – zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - „Początki państwa polskiego” to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 400 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy  w technice 3D. Po wizycie w Gnieźnie przejedziemy nad niedaleki Ostrów Lednicki - największą z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów i jest Pomnikiem Historii. To najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego był to jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej, z basenami do chrztu i wolno stojącego kościoła cmentarnego z przed 966 r.

Dzień drugi: zwiedzanie Poznania gdzie znajduje się mnogość cennych historycznie miejsc i zabytków. Zobaczymy starówkę, ratusz, domki budnicze, zamek, Farę Poznańską, średniowieczne mury obronne, bibliotekę Raczyńskich, galerię handlową Stary Browar, pałac cesarski, Pomnik Ofiar Czerwca ’56, uniwersytet, Ostrów Tumski i katedrę Poznańską - Bazylikę św. Piotra i Pawła jedną z najstarszych świątyń w Polsce. Główny korpus otacza 12 kaplic. Najcenniejsza to Złota Kaplica, ufundowana przez Edwarda hrabiego Raczyńskiego. Katedra jest miejscem pochówku króla Przemysła II i według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Poznamy także historie miasta Poznania w muzeum mieszczącym się w ratuszu oraz Polskie drogi do wolności odwiedzając Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Powstania Poznańskiego ’56, Uzbrojenia i Armii Poznań. Popołudnie i wieczór to czas wolny w Poznaniu. 

Dzień trzeci wykorzystamy na odwiedzenie leżących niedaleko Poznania dwóch rezydencji magnackich. Pierwszy z nich to zamek w Kórniku leżący przy jeziorze kórnickim. Znajduje się tu biblioteka rodowa Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk oraz bogate zbiory historyczne, z kolekcją zbroi husarskich. Po wizycie w zamku czeka nas odwiedzenie jeszcze jednej rezydencji – pięknego pałacu, rezydencji Raczyńskich w Rogalinie. Pałac został wybudowany w XVIII w przez Kazimierza Raczyńskiego pisarza koronnego i marszałka nadwornego, starosty generalnego Wielkopolski. Z jego inicjatywy powstało późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin (pomiędzy dziedzińcem, a ogrodem), które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Po odwiedzinach w Rogalinie udamy się drogę powrotną.