Łódź fabryczna i Planetarium EC1 (2 dni)

Wycieczka łączy ze sobą zwiedzanie dwóch wymiarów miasta łodzi - Łodzi fabrycznej, będącej kiedyś silnym ośrodkiem włókienniczym i Łodzi współczesnej dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem kultury, nauki, przemysłu i turystyki. 

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • zwiedzania zabytków Łodzi: zwiedzimy „Księży Młyn” - dzielnicę z okresu Łodzi przemysłowej, Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii w Łodzi, spacer ulicą Piotrkowską - najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, zobaczymy Manufakturę – centrum kultury, rozrywki i handlu, czas wolny w centrum miasta, dla chętnych odwiedziny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 
 • nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi, zwiedzanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej MS 2 Manufaktura, Centrum Nauki i Techniki oraz seans w największym polskim planetarium EC1.
 • Droga powrotna

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MS 2 Manufaktura, Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC1 oraz opłaty za usługi przewodników 
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją
 • Możliwość przedłużenia wycieczki o dzień trzeci - jednodniowy pobyt w warszawie. Zapytaj o szczegóły... Tel. 692104046

Cena: 300 zł os.

Dzień pierwszy: Wczesnym rankiem udamy się do Łodzi gdzie najpierw udamy się na „Księży Młyn” - rozległą dzielnicę, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Odwiedzimy Muzeum Włókiennictwa w dawnej fabryce Ludwika Geyera, gdzie zgromadzone eksponaty i zaadoptowane sale pomagają wyobrazić sobie życie w XIX wieku. Znajdują się tu nie tylko stare maszyny ale także wystawy tkanin i ręcznie haftowana kopia obrazu Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Mało tu jest statycznych rzeczy. Na zwiedzających działa głównie ruch, obraz i dźwięk. Kolejnym punktem będzie Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Muzealna kolekcja liczy ponad 50.000 eksponatów. Są wśród nich unikatowe urządzenia i rekwizyty z historii kina i filmu. W kolekcji muzeum znajdują się bogate archiwa twórców polskiej sztuki filmowej, filmoteka licząca blisko 1.500 tytułów składająca się na historię filmu polskiego oraz unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy budzący zachwyty zwiedzających fotoplastykon - prawdziwy unikat, jeden z czterech zachowanych na świecie. Jest tu imponujący zbiór aparatów fotograficznych, kamer filmowych, projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy. Dalszy spacer zaprowadzi nas na ulicę Piotrkowską. To najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, przy której zlokalizowane są największe zabytki. To jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, która mierzy ok. 4,2 km. Znajdują się tu łódzkie symbole - secesyjne kamienice, słynna Aleja Gwiazd, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pałace fabrykanckie i historyczne fabryki włókiennicze. Zobaczymy także Manufakturę – centrum kultury, rozrywki i handlu. Jest to unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

Dzień drugi: zaczniemy od wizyty w Muzeum Miasta Łodzi mającego swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Rezydencja jest wizytówką miasta i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Później przejdziemy do Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium EC1, które jest najnowocześniejszym planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Odbywa się tu przede wszystkim nauka o astronomii i astronautyce, o kosmosie, planetach i mniejszych obiektach z przestrzeni pozaziemskiej. Prezentowane są również pokazy z dziedziny przyrodniczej np. pokaz ewolucji ziemskiej fauny. Wykorzystanie możliwości najnowocześniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej systemu wyświetlania animacji fulldome jest możliwe także w nauczaniu matematyki, geometrii, fizyki i innych przedmiotów. Oprócz zagadnień związanych z odległymi zakątkami Wszechświata stworzono też ścieżkę o nazwie Przetwarzanie Energii. Ta części ekspozycji koncentruje się na etapach działania konwencjonalnej elektrowni gdzie można poznać obieg węgla i pary wodnej oraz dowiedzieć się, jak powstaje prąd. Ścieżkę poświęconą energii uzupełnia gra kooperacyjna, gdzie zarządza się  dystrybucją prądu. Na koniec przed wyjazdem czas wolny na ul. Piotrkowskiej.