Szlakiem ziemi obiecanej (3 dni)

Wycieczka zawiera bogaty program, podczas którego zobaczymy nie tylko wspaniałe pałace i największe sanktuarium w Polsce ale także miasto Łódź, znane z powieści Władysława Reymonta Ziemia Obiecana. Na jej bazie powstał później słynny film Andrzeja Wajdy. Odwiedzimy najnowocześniejsze planetarium w Polsce, a także pałac w Śmiełowie, gdzie mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Tu możliwa jest także lekcja muzealna.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów wraz z ogrodami w Nieborowie i Arkadii, pobyt w miejscowości Łowicz - zwiedzanie muzeum Łowickiego i kościołów, poznanie kultury łowickiej, wieczorny spacer i czas wolny na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi
 • nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie dzielnicy przemysłowej Księży Młyn, zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa w dawnej fabryce Ludwika Geyera, zwiedzanie Muzeum Kinematografii, wizyta w Planetarium EC1-najnowocześniejsze planetarium w Polsce z ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów, wieczorny czas wolny na ul. Piotrkowskiej.
 • nocleg

Dzień3

 • Przejazd do Lichenia - największego sanktuarium maryjnego w Polsce, zwiedzanie pałacu w Śmiełowie - Muzeum Adama Mickiewicza (możliwa lekcja muzealna), zwiedzanie parku i zamku Leszczyńskich w Gołuchowie.
 • droga powrotna

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: pałac Radziwiłłów w Nieborowie, ogrody w Arkadii, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, Planetarium EC1, pałac w Śmiełowie, zamek Leszczyńskich w Gołuchowie oraz opłaty za usługi przewodników. 
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją. 

Cena: 510 zł os.

Dzień pierwszy: Wczesnym rankiem udamy się w okolice Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w województwie łódzkim, gdzie znajduje się jeden z najznakomitszych pałaców zachowanych do naszych czasów. Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodami w Nieborowie należy do najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. To stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. W pałacu znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX w. oraz dwa ogrody, jeden regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w niedalekiej Arkadii. Wizyta tu to doskonała lekcja historii, a także historii sztuki. Funkcjonuje tu Nieborowska Manufaktura Majoliki, która jest jedyną funkcjonującą manufakturą majoliki w Polsce i która kontynuuje tradycję wyrobu majoliki artystycznej. Można tu nabyć lub zamówić piękne wyroby artystyczne z porcelany. Drugim punktem programu będzie wizyta w Łowiczu. To znane na cały kraj miejsce przepięknej łowickiej tradycji ludowej wyrobu strojów i ozdób. Odwiedzimy tu łowickie muzeum, sklepy z tradycyjnymi, łowickimi wyrobami i pamiątkami oraz dwa okazałe kościoły. Wieczorem udamy się do Łodzi, gdzie jeszcze przed noclegiem, przespacerujemy się ulicą Piotrkowską. To najbardziej znana i reprezentacyjna ulica miasta, przy której zlokalizowane są największe zabytki. To jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, która mierzy ok. 4,2 km. Znajdują się tu łódzkie symbole - secesyjne kamienice, słynna Aleja Gwiazd, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pałace fabrykanckie i historyczne fabryki włókiennicze. Zobaczymy także Manufakturę – centrum kultury, rozrywki i handlu. Jest to unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.  

Dzień drugi spędzimy zwiedzając miasto Łódź. Mimo olbrzymich strat wojennych Łódź odżyła. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, znamiennym okazał się rozkwit kulturalny. Utworzono Łódzkie Centrum Filmowe (ŁCF) oraz Wyższą Szkołę Filmową. Odrodziły się muzea, galerie, odżyły przedwojenne teatry, powstały także nowe. Mimo, że pierwsze wzmianki o Łodzi datuje się na koniec XIII w. prawdziwy rozwój i znaczenie miasta przyniósł dopiero wiek XIX i rewolucja przemysłowa. Miasto zawdzięcza swój rozwój Stanisławowi Staszicowi oraz Rajmundowi Rembielińskiemu, którzy dostrzegli tu dogodne warunki dla przemysłu włókienniczego. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy „Księży Młyn” - rozległą dzielnicę, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Odwiedzimy Muzeum Włókiennictwa w dawnej fabryce Ludwika Geyera, gdzie zgromadzone eksponaty i zaadoptowane sale pomagają wyobrazić sobie życie w XIX wieku. Znajdują się tu nie tylko stare maszyny ale także wystawy tkanin i ręcznie haftowana kopia obrazu Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Mało tu jest statycznych rzeczy. Na zwiedzających działa głównie ruch, obraz i dźwięk. Kolejnym punktem będzie Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Muzealna kolekcja liczy ponad 50.000 eksponatów. Są wśród nich unikatowe urządzenia i rekwizyty z historii kina i filmu. W kolekcji muzeum znajdują się bogate archiwa twórców polskiej sztuki filmowej, filmoteka licząca blisko 1.500 tytułów składająca się na historię filmu polskiego oraz unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy budzący zachwyty zwiedzających fotoplastykon - prawdziwy unikat, jeden z czterech zachowanych na świecie. Jest tu imponujący zbiór aparatów fotograficznych, kamer filmowych, projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy. Dalszy spacer zaprowadzi nas znów na ul. ulicę Piotrkowską. Później udamy się do Centrum EC1 na które składają się Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, które jest najnowocześniejszym planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Odbywa się tu przede wszystkim nauka o astronomii i astronautyce, o kosmosie, planetach i mniejszych obiektach z przestrzeni pozaziemskiej.

Dzień trzeci:  droga powrotna także będzie bogata w treści  historyczne, kulturowe ale także religijne. Pierwszym miejscem które odwiedzimy to Licheń, gdzie znajduje się największe sanktuarium maryjne Polsce, ośrodek kultu maryjnego o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym, gdzie znajduje się uznawany za cudowny, obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852. Monumentalna pięcionawowa bazylika jest obecnie największą świątynią w Polsce i jedną z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych. Kubatura kościoła wynosi 300 000 m3, szerokość elewacji frontowej 162 m, natomiast wysokość krzyża kopuły 103,5 m, wysokość krzyża wieży 141,5 m.  Kolejnym punktem wycieczki będzie przepiękny pałac w Śmiełowie, gdzie mieści się obecnie Muzeum Adama Mickiewicza. Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami. Pałac wyróżnia się także tym, że został usytuowany w wyjątkowo uroczym miejscu, w dorzeczu Warty. W zbiorach Muzeum znajduje się wiele cennych pamiątek i obiektów związanych z Adamem Mickiewiczem, który był częstym gościem pałacu, m.in.: listy, pierwodruki, obrazy, rzeźby, medale, materiały ikonograficzne i rzeczy których właścicielem był jeden z największych polskich poetów. Znaczącą kolekcję muzealną stanowią pierwodruki mickiewiczowskie. Są tu m.in. rzadkie wydania Poezyj, Pana Tadeusza, Kursów o literaturze słowiańskiej oraz Grażyny i Konrada Wallenroda.. W pałacu możliwe jest zamówienie lekcji muzealnych związanych z Adamem Mickiewiczem. Ostatnim przystankiem przed wyruszeniem w drogę powrotną będzie zamek Leszczyńskich w Gołuchowie. To jedna z największych atrakcji Wielkopolski i jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. XIX w. Izabela Czartoryska sprowadziła francuskich architektów którzy odrestaurowali obiekt na wzór zamków znad Loary. Zamek stanowi wspaniały przykład francuskiego renesansu i szczyci się niezwykłą historią. Posiada również cenne zbiory artystyczne m.in. gobelinów, malarstwa europejskiego, waz greckich, rzadkich mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. Turyści odwiedzają zamek nie tylko dla wspaniałych wnętrz, ale również spacerów po parku krajobrazowym, który ma aż 162 ha powierzchni. Na jego terenie rosną ciekawe, egzotyczne gatunki drzew, jak jodła grecka i sosna himalajska, a fragment został wydzielony na duży, jedyny w Wielkopolsce, wybieg dla żubrów.