Zamki Jury-Częstochowa (2 dni)

Celem wycieczki jest zwiedzenie najbardziej malowniczych i najciekawszych zamków położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz klasztoru na Jasnej Górze. Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar w Polsce południowej, który rozciąga się od Częstochowy na północy, przez Ogrodzieniec po Kraków. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce w którym rodziła się nasza historia i kultura. Jej krajobraz jest bardzo charakterystyczny. Pośród pagórków porośniętych lasami, na trawiastych terenach pełno jest malowniczych wapiennych, wystających w górę w nieregularnych kształtach ostańców. Najciekawszą i najbardziej atrakcyjną rzeczą przyciągającą turystów są zamki jurajskie. Prawie wszystkie warownie wybudowane zostały w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych. Na całym szlaku jest w sumie 16 obiektów lecz większość z nich pozostaje w ruinie. Zwiedzimy te najbardziej okazałe i  najciekawsze.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie zamków w Pieskowej Skale (wejście), zamku Ojców(z zewnątrz), zamku Rabsztyn(z zewnątrz), zamku Ogrodzieniec(wejście), zamków Mirów(z zewnątrz) i Bobolice(wejście)
 • ognisko, nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, zwiedzanie miasta i czas wolny
 • Powrót w późnych godzinach wieczornych

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: zamek w Pieskowej Skale, zamek Ogrodzieniec, zamek Bobolice oraz opłaty za usługi przewodników
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 250 zł os.

Dzień pierwszy zaczniemy od zamku w Pieskowej Skale, który zachował się całości. Razem z parkiem i ogrodem przyzamkowym tworzy piękną całość z malowniczymi widokami rozciągającymi się z jego murów obronnych. W zamku można zwiedzić wystawy związane z historią zamku, a także wystawę malarstwa, wnętrz oraz rękodzieła artystycznego: Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej oraz Galeria Malarstwa Angielskiego. Niedaleko są pozostałości zamku Ojców, wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego na cześć ojca Władysława Łokietka, stąd dziś nazwa Ojców. W dalszej drodze zatrzymamy się w Rabsztynie gdzie znajduje się częściowo odbudowany zamek z wieżą widokową. Kolejnym przystankiem będzie zamek w Ogrodzieńcu. To największy zamek w śród orlich gniazd. Jego potężne mury i okazałe ruiny czynią go najpopularniejszą warownią na Jurze. Następnie przejedziemy do Mirowa gdzie znajduje się zamek Mirów. Zamek pozostaje zabezpieczoną ruiną ale jest dostępny do zwiedzania. Jest malowniczo położony na wzgórzu i jest bratnim zamkiem warowni w Bobolicach, znajdującego się nieopodal. Do Bobolic udamy się pieszo przez szlak wśród wapiennych skał. Bobolice to wspaniale w całości odbudowany średniowieczny zamek. Jest udostępniany do zwiedzania. Przejazd na nocleg przed którym zorganizujemy ognisko. 

Dzień drugi to zwiedzanie Częstochowy - miasta słynnego na całym świecie dzięki  klasztorowi znanemu jako Jasna Góra. Jest to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, znany w całym kraju, obiekt niezliczonych pielgrzymek z Polski i całego świata i częste miejsce odwiedzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem wycieczki jest zwiedzenie klasztoru na Jasnej Górze. Jego początki sięgają XIV wieku i związane są z zakonem Paulinów, którzy od księcia Władysława Opolczyka otrzymali kościół parafialny NMP i do dziś są tu gospodarzami. Cały zespół architektoniczny powstał na przestrzeni ponad pięciu wieków i tworzy obecnie niezwykle cenny kompleks klasztorny kryjący wiele śladów polskiej historii. Najcenniejszym miejscem i głównym celem do którego przybywają i turyści i pątnicy jest Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej widniejącym w barokowym, hebanowym ołtarzu. Jest tu wiele miejsc koniecznych do zwiedzenia m.in. Arsenał, Skarbiec, Bastion Św. Rocha, Sala Rycerska, Golgota Jasnogórska czy Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Na zakończenie wizyty w klasztorze wyjdziemy na Wieżę Jasnogórską z której podziwiać można piękną panoramę miasta i okolic. Można także uczestniczyć we mszy św. Przed wyjazdem będzie także czas wolny na zwiedzenie samego miasta. Droga powrotna.