Śląskie zamki i śląskie twierdze (2 dni)

Wycieczka to przejazd niezwykle ciekawym szlakiem turystycznym Dolnego Śląska. Zatrzymamy się w wyjątkowo ciekawych miejscach gdzie poznamy spory kawałek historii tego regionu - od zamków śląskich przemysłowców – jak zamek w Mosznie, poprzez miejscowość Nysę z pięknym gotyckim kościołem św. Jakuba i Agnieszki czy monumentalny zamek Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Nie zabraknie też malowniczych widoków jak np. z wieży zamku w Otmuchowie. Poznamy także plany Fryderyka II które obejmowały umocnienie nowo zdobytych terenów poprzez budowę twierdz i warowni. Zobaczymy potężne twierdze w Nysie, Kłodzku i Srebrnej Górze.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie eklektycznego zamku w miejscowości Moszna, zwiedzanie miasta Nysa (Bastion św. Jadwigi, skarbiec św. Jakuba, Pałac Biskupi-Muzeum Miejskie, Ratusz-taras widokowy, Wieża Wrocławska, Wieża Ciśnień, Fort II; przejazd do Otmuchowa, zwiedzanie miasteczka i wyjście na wieżę widokową zamku biskupów.
 • nocleg

Dzień2

 • Zwiedzanie twierdzy i miasta Kłodzko, zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zwiedzanie twierdzy w Srebrnej Górze. Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (zamek Moszna, zamek Otmuchów, zabytki Nysy, twierdza Kłodzko, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, twierdza srebrna Góra) oraz opłaty za usługi przewodników.
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie.
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 385 zł os.

Zamek Moszna to jeden z najbardziej znanych i największy z obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych i najbogatszych rodzin tej części Europy. Zamek, zbudowany w stylu eklektycznym, jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Zobaczymy poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego, kaplicę oraz ogrody. 

Nysa to miasto założone w 1223 r. W Nysie znajduje się kilka miejsc wartych poznania m.in. monumentalny kościół św. Jakuba i Agnieszki, którego bryła architektoniczna góruje nad miastem. Posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o niebagatelnej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych oraz jeden z najniżej zawieszonych, ponad ośmiuset letni żyrandol. Jest to drugi pod względem kubatury, po Gdańskiej Bazylice Mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce. Wsparte na smukłych 27-metrowych filarach sklepienie, tworzy wyrafinowany efekt przestrzenny. W Nysie, od czasu jej lokacji w 1223 roku przez 160 lat rezydowali w swoim zamku biskupi wrocławscy. Inne miejsca, które zobaczymy to Dom Wagi Miejskiej, barokowo-secesyjne kamienice, fontanna Trytona czy bastion św. Jadwigi. Będzie też wiele ciekawej wiedzy o tym miejscu i okolicach.  Po zwiedzeniu miasta przejedziemy na krótki przystanek nad malownicze Jezioro Nyskie.

Otmuchów to niewielkie miasteczko położonena na Przedgórzu Sudeckim, w południowej części województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką między sztucznymi zbiornikami wodnymi Jeziorem Otmuchowskim i Nyskim. Znajduje się tu piękny barokowy kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego oraz średniowieczny zamek biskupi rozbudowany w stylu renesansowym, z wieży którego rozciąga się malowniczy widok na Przedgórze Sudeckie, jeziora oraz okolicę. 

Kłodzko i Twierdza Kłodzka. Kłodzko to główne miasto ziemi kłodzkiej sięgające swymi korzeniami X wieku i czasów piastowskich. Jego największą atrakcją turystyczną jest bastionowa twierdza zbudowana przez Austriaków po przejęciu miasta w 1622. Twierdzę zbudowano na miejscu wcześniejszego zamku, a rozbudował ją król pruski Fryderyk II Wielki. Stanowiła ważny systemem obronnym w XVII i XVIII wieku. Twierdzę zwiedzimy w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur. Trasa prowadzi przez najważniejsze miejsca - Dziedziniec Tumski, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, Bastion Alarmowy, gdzie znajdują się słynne schody, którymi wbiegali filmowi czterej pancerni. Zobaczymy też lazaret, Bastion Wieżowy oraz Donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz Sudety otaczające ziemię kłodzką. Do przejścia będzie też podziemny chodnik będący częścią sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.

Kamieniec Ząbkowicki to miejscowość gdzie znajduje się jeden z głównych punktów wycieczki. Jest to neogotycki pałac Marianny Orańskiej - imponujący okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych. Jest to romantyczne założenie pałacowe wybudowane dla królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I. Pałac jest budowlą monumentalną. Kubatura pałacu wynosi 90 tys. m³, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m². Cztery wieże narożne mają 33,6 m wysokości. Pałac otoczony jest murem, w którego narożnikach znajdują się cztery pary okrągłych baszt. Jest czterokondygnacyjną budowlą neogotycką oniemiającą rozmachem i zachwycającą śmiałością architektury. Koszt budowy pałacu szacuje się na 3 tony złota. Płac i otoczenie jest systematycznie odnawiane i co roku odkrywa swe nowe, zachwycające oblicze.

Srebrna Góra jest największą górską twierdzą i unikatowym obiektem w skali Europy. Pobyt tu to kolejny punkt na szlaku  śląskich fortyfikacji. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości cały zespół fortόw. Składa się z sześciu z nich i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat). Ogromne magazyny, studnie, zbrojownię, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnię, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownię, co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. Jego wnętrza mogły pomieścić 3,756 żołnierzy. Z murów twierdzy rozciąga się piękny widok na okoliczne góry.