Tokarnia - zamek Chęciny - jaskinia Raj

Wycieczka jednodniowa podczas której zwiedzimy:
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: znajdują się tu zabytki kultury ludowej, budownictwo, bogate zbiory etnograficzne oddające atmosferę dawnego życia obszaru świętokrzyskiego.
Zamek w Chęcinach: zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny
Jaskinia „Raj”: jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce
Centrum Neandertalczyka – wystawa poświęcona czasom prehistorycznym
Czas wolny w centrum Kielc

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, zwiedzanie zamku w Chęcinach, wejście do jaskini Raj, zwiedzanie Centrum Neandertalczyka, przystanek w centrum Kielc, czas wolny i zwiedzanie zabytkowej starówki.
 • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Muzeum Wsi Kieleckiej, zamek Chęciny, jaskinia Raj, Centrum Neandertalczyka oraz opłaty usług przewodników
 • Jaskinia Raj - konieczna kilkutygodniowa wcześniejsza rezerwacja
 • Wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 120 zł os.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to muzeum na wolnym powietrzu, które gromadzi zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego. Można tu podziwiać bogate zbiory etnograficzne. Muzeum składa się z czterech oddziałów z których zwiedzimy bardzo ciekawy i oddający atmosferę dawnego życia Park Etnograficzny w Tokarni. W parku o powierzchni 65 ha. zachowane są zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego zaprezentowane w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Znajduje się tu ponad 80 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia oraz liczne zagrody i chałupy wiejskie wraz z wyposażeniem. Wizyta w skansenie to swoista podróż w czasie.

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim. Z jego baszt rozciągają się piękne widoki na okolicę Kielc. Za króla Władysława Łokietka był terytorialnym ośrodkiem władzy. Król przeniósł tu z Małogoszczy administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w XIV w. odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk przed wojną z Krzyżakami. Zamek posiada trzy baszty w tym dwie widokowe oraz zachowane fragmenty murów i dawnej zamkowej zabudowy.

Kolejny przystanek na naszej trasie to Jaskinia „Raj”, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Po zwiedzeniu jaskini odwiedzimy także Centrum Neandertalczyka, gdzie znajduje się multimedialna wystawa dotycząca czasów prehistorycznych.

Na koniec przed droga powrotną zatrzymamy się w centrum Kielc gdzie poznamy zabytkową kielecką starówkę i gdzie będzie chwila czasu wolnego.