Oblęgorek - pałac w Kielcach - klasztor św. Krzyża

Podczas jedniodniowej wycieczki zwiedzimy:
Oblęgorek: muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, autorowi Trylogii oraz laureatowi nagrody Nobla
Pałac Biskupi w Kielcach: wspaniały przykład budownictwa renesansu i najcenniejszy z zachowanych przykładów polskich rezydencji z epoki Wazów
Centrum Kielc: zabytkową starówkę 
Klasztor i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze w górach Świętokrzyskich

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Przejazd do Oblęgorka: zwiedzanie muzeum poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi, zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, zwiedzanie starówki w Kielcach, czas wolny w centrum miasta, zwiedzanie klasztoru i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze w górach Świętokrzyskich.
 • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: muzeum w Oblęgorku, Pałac Biskupi w Kielcach, klaszor na Łysej Górze oraz opłaty usług przewodników.
 • Wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 110 zł os.

Oblęgorek, gdzie znajduje się muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Muzeum powstało z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. Obecnie na parterze odtworzony został wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów Henryka Sienkiewicza. Znajdują się tu gabinet do pracy, salon dla gości, na ścianach wiszą płótna różnych malarzy. Pozostałe pomieszczenia to jadalnia, palarnia i sypialnia. Na piętrze ulokowano ekspozycje poświęcone pisarzowi, zbiory biograficzno-literackie. Wystawione tam zostały m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. W 2007 r. wnuczka po pisarzu Maria Korniłowicz przekazała w testamencie ponad 350 eksponatów wzbogacając muzeum o rodzinne pamiątki, z których większość z nich pozostała w Oblęgorku powiększając liczbę eksponatów. Muzeum jest organizatorem licznych koncertów, wystaw czasowych, sesji naukowych oraz plenerów malarskich mających na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Sienkiewicza. Placówka posiada bogatą ofertę lekcji muzealnych skierowaną do uczniów. Możliwe jest także zamówienie lekcji muzealnej.

Pałac Biskupi w Kielcach jest wspaniałym i najcenniejszym z zachowanych przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów. O jego randze świadczy zakwalifikowanie go do najwyższej klasy "0" w dawnej klasyfikacji zabytków. Został wzniesiony w latach 1637-1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Pomimo pewnych przekształceń pałac kielecki zachował pierwotną bryłę, dekorację elewacji oraz, co ważne, oryginalny wystrój większości wnętrz co czyni go szczególnie interesującym zabytkiem do zwiedzenia.

Czas wolny na zabytkowej starówce Kielc.

Trzecim przystankiem będą góry Świętokrzyskie gdzie oprócz gołoborzy czyli rumowisk skalnych zwiedzimy historyczny klasztor zwany klasztorem na Świętym Krzyżu lub na Łysej Górze, gdzie znajduje się sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Na terenie gór utworzono Świętokrzyski Park Narodowy, który w całości obejmuje Łysogóry. To najpiękniejszy, najczęściej i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon. Na terenie Gór znajduje się historyczny klasztor zwany Świętym Krzyżem, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Od niego pochodzi nazwa gór. Historia tego znanego klasztoru sięga początków Państwa Polskiego. Historyk Polski Jan Długosz stwierdza, że w 1006 r. na Świętym Krzyżu założony został klasztor benedyktyński. Świętokrzyski kościół i klasztor w swojej tysiącletniej historii był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Znajduje się tu m.in. muzeum misyjne oraz krypta Jeremiego Wiśniowieckiego.