Sudety (Karpacz) - Skalne Miasto (Czechy) - 3 dni

Trasa swym zasięgiem obejmuje tereny Sudetów Środkowych i Zachodnich. Przejdziemy szlakiem na Śnieżkę oraz odwiedzimy miejscowości Wałbrzych, Krzeszów i Karpacz. W trzecim dniu udamy się do skalnego miasta w skałach Adrszpasko-Teplickich. Zatrzymamy się także w Świdnicy.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie zamku Książ w Wałbrzychu leżącego na szlaku zamków piastowskich, trzeciego co do wielkości zamku w Polsce oraz barokowych kościołów dawnego opactwa Cystersów w Krzeszowie. 
 • Przejazd do Karpacza na nocleg

Dzień2
 • spacer przez miasto  Karpacz do świątyni Wang z przełomu XII i XIII w. zbudowanej w Norwegii i przetransportowanej w całości do podnóża Śnieżki. Wyjście na  Śnieżkę  przez Polanę, Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka. Śnieżka ( 1602 n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy
 • W godzinach popołudniowych pobyt na basenach leczniczych hotelu Gołębiewski lub wizyta w miasteczku westernowym.

Dzień3

 • Przejazd do słynnego czeskiego skalnego miasta w skałach Adrszpasko-Teplickich. Są to unikalne bloki piaskowcowe z piaskowca płytowego wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. Zwiedzanie Świdnicy - zabytkowe centrum, kościół pokoju (UNESCO) i Katedra św. Stanisława i św. Wacława z XIV w.
 • Droga powrotna

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących,
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: zamek Książ, opactwo cystersów w Krzeszowie, Western City w Karpaczu z atrakcjami i ogniskiem lub pobyt na basenach leczniczych hotelu Gołębiewski, Kościół Pokoju w Świdnicy, opłaty klimatyczne oraz usługi przewodników.
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie,
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 520 zł os.

Dzień pierwszy wycieczki rozpoczniemy wizytą w Wałbrzychu gdzie zwiedzimy zamek Książ leżący na szlaku zamków piastowskich. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Został wybudowany w XIII w. przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Jego bryła składa się z trzech części, budowanych w różnych latach. Zamek słynie nie tylko ze swego piękna i malowniczego położenia. Posiada także ponurą historię zapisaną podczas II wojny światowej. Był najprawdopodobniej planowaną siedzibą Hitlera i miejscem działania niemieckiej organizacji TODT. Tu także znajdują się podziemia budowane przez więźniów, a wnętrza zamku były przystosowywane do urzędowania niemieckiego sztabu. Zamek posiada piękne tarasy ogrodowe i coraz więcej odnowionych wnętrz zamkowych. Najsłynniejszą zachowaną komnatą jest Komnata Maximiliana. To najlepiej zachowana na Śląsku barokowa, pałacowa sala reprezentacyjna, z bogato zdobionym wnętrzem. Z Książa przejedziemy do Krzeszowa by zwiedzić jedne z najpiękniejszych barkowych kościołów nie tylko w Polsce ale w Europie. Krzeszów to miejscowość gdzie znajdują się dwa kościoły dawnego opactwa Cystersów. Można tu podziwiać przepiękne, barokowe, bogato zdobione wnętrza wysokiej klasy artystycznej, które są nie tylko ucztą dla zmysłów ale także doskonałą lekcją historii sztuki. Znajduje się tu Ikona Matki Boskiej Łaskawej - najstarszy wizerunek maryjny w Polsce z początku XIII w., o 200 lat straszy od Matki Boskiej Częstochowskiej. Organy liczą 2806 piszczałek i są unikatem na skalę światową. W Krzeszowie, w tylnej części kościoła, w kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II. Z Krzeszowa udamy się do Karpacza na nocleg.

Dzień drugi: zaczniemy od spaceru przez miasto Karpacz do świątyni Wang z przełomu XII i XIII w. zbudowanej w Norwegii i przetransportowanej w całości do podnóża Śnieżki. Kościół został zbudowany z sosnowych bali i powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych). Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Z Karpacza udamy się na Śnieżkę niebieskim szlakiem. To najbardziej interesujące podejście z Karpacza Górnego, które wiedzie przez Polanę, Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka. Śnieżka ( 1602 n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Wierzchołek wybija się w panoramie Karkonoszy i góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Bardzo znanym elementem jest polska restauracja i obserwatorium meteorologiczne w kształcie ''latających spodków''. Przy dobrych warunkach pogodowych ze szczytu Śnieżki podziwiać można wspaniałe widoki. Powrót kolejką do Karpacza. Spacer przez miasto. Popołudniem  czeka nas wizyta w miasteczku Western City i wiele atrakcji: Jazda konna - spacer, przejazd kolejką, strzelnica indiańska, rzut podkową, rzut włócznią czy wejście na "Pal Męczarni". Na końcu ognisko.  

Dzień trzeci:
W trzecim dniu udamy się do słynnego czeskiego skalnego miasta w skałach Adrszpasko-Teplickich, które leży tuż za polską granicą. Skały Adrszpaskie znajdują się w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe z piaskowca płytowego wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. Niektóre z nich są monumentalne i sięgają nawet 100 metrów. Powstały, podobnie jak pasmo Gór Stołowych, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Ząb, Kochankowie czy Komin Cukrowy. Znajdziemy tutaj także skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni z różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie można przepłynąć wieloosobowymi tratwami. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich jest rezerwatem przyrody bardzo cennym nie tylko ze względów geologicznych lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Świdnicy, która słynie z dwóch kościołów: z drewnianego Kościoła Pokoju im. Św. Trójcy z XVII w. wpisanego na listę UNESCO oraz Katedry św. Stanisława i św. Wacława z XIV w. Kościół Pokoju to największa drewniana barokowa świątynia na świecie, której wystrój wnętrza jest pełen barokowego przepychu, dość niezwykłego jak na luteran. Olbrzymich rozmiarów Katedra św. Stanisława i św. Wacława z XIV w. to jeden z najważniejszych i największych zabytków miasta i Śląska. Rozporządzeniem prezydenta z marca 2017 roku, została wpisana na listę Pomników Historii. Wieża o wys. 103 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce. We wnętrzu uderza przede wszystkim ogrom budowli. Sama nawa główna ma 71 m dług., 10 m szer. i 25 m wys. Łączna szerokość trzech naw wynosi 27 m. W Świdnicy zobaczymy również zabytkowe kamieniczki starego rynku, tworzące specyficzny klimat miasta.