Pieniny - 2 dni

Dwudniowy pobyt w Pieninach spędzimy nie tylko na szlakach górskich ale także zwiedzając lokalne atrakcje turystyczne - Szczawnicę - znaną miejscowość uzdrowiskową, zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz elektrownie wodną. 

Dzień1
 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Wyjście na Trzy Korony, zwiedzanie uzdrowiska Szczawnica, wieczorne ognisko 
 • Nocleg
Dzień2
 • Zwiedzanie elektrowni wodnej i zamku w Niedzicy, rejs statkiem po zalewie w Niedzicy, zwiedzanie zamku w Czorsztynie
 • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi przewodników
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją


Cena: 260 zł os.

Dzień pierwszy w Pieninach spędzimy na szlaku górskim wiodącym od Szczawnicy poprzez Sokolicę i Polanę Wyrobek po Trzy Korony. Po drodze przewodnik zapozna uczestników wędrówki ze specyfiką Pienińskiego Parku Narodowego, z jego bogactwem fauny i flory. Wizyta przy ruinach zamku Pieniny jest także dobrą okazją do poznania historii okolicy. Szlak zakończymy w Krościenku. Stąd autokar zabierze nas znów do Szczawnicy gdzie odbędziemy spacer po centrum tego znanego i malowniczego uzdrowiska. Zapoznamy się tu z jego historią i smakiem tutejszych wód leczniczych. Po czasie wolnym udamy się na ogniskową kolację i nocleg. 

Drugi dzień wycieczki rozpoczniemy od zwiedzenia elektrowni wodnej na zaporze w Niedzicy, która spiętrza wody rzeki Dunajec, tworząc Jezioro Czorsztyńskie. To najwyższa w Polsce zapora ziemna, której wysokość maksymalna od chodnika galerii wynosi 56 m - długość - 404 m. Zapora, podziemny tunel – galeria kontrolna poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory oraz elektrownia są udostępnione do zwiedzania. Dzięki zwiedzeniu elektrowni dowiemy się jak odbywa się produkcja prądu z wykorzystaniem zasobów wodnych. Po wizycie w elektrowni zwiedzimy położony tuż nad zaporą przy zalewie Czorsztyńskim zamek w Niedzicy. To średniowieczna budowla, która pierwotnie należała do rodów węgierskich i jako fortalicja pełnił funkcję obronną północnej granicy Węgier, strzegąc także traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Zamek ze swą bogatą historią od końca II wojny znajduje się w rękach polskich gdzie swą siedzibę ma Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Zamek miał to szczęście, że do dzisiejszych czasów pozostał w prawie nienaruszonym stanie. Znajduje się tu część muzealna, przeznaczona do zwiedzania z komnatami, których umeblowanie pochodzi z różnych epok. Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Kręcono tutaj zdjęcia do filmu Zemsta z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz. W 1975 r. powstał tu film Mazepa, na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego czy też robiono zdjęcia do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku są opowieści o inkaskim "kipu", które zawiera ponoć informacje o ukrytym tutaj skarbie. Po przeciwległej stronie Jeziora Czorsztyńskiego na wzgórzu wznosi się drugi średniowieczny zamek - polski zamek w Czorsztynie, a raczej jego malownicze ruiny. Do zamku udamy się statkiem, który zabierze nas w krótki rejs na drugą stronę jeziora. W średniowieczu, podobnie jak zamek w Niedzicy, stał się on jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju, z uwagi na położenie przy rozwidleniu szlaków handlowych, w tym drogi handlowej i dyplomatycznej na Węgry. Z tarasów zamku górnego roztacza się piękna panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich. Znajduje się tu także wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. 

Pieniny to kraina, która na bardzo małej powierzchni (zaledwie 50 km2) oferuje ogromne bogactwo krajobrazu i roślinności. Spotkamy tu zarówno łagodnie pofałdowane góry jak i strome, strzeliste szczyty, które swoją wysokością względną mogą z powodzeniem konkurować z wieloma tatrzańskimi wierchami. Czyni to Pieniny miejscem szczególnie atrakcyjnym i odwiedzanym przez miłośników górskich wędrówek. Wśród wapiennych urwisk, w promieniach słońca połyskuje również kręta wstęga Dunajca. Jego przełom jest jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w tej części Europy, a zarazem jedną z największych pienińskich atrakcji. Nie sposób nie zauważyć obfitości pienińskiej flory. Na wędrowców czeka tutaj aż 1100 gatunków roślin, co stanowi prawie 50% całej flory polskiej. Pieczę nad przyrodą tego miejsca sprawuje Pieniński Park Narodowy, który razem ze Słowackim PIENAPem tworzy najstarszy w Europie międzynarodowy park przyrody. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Spragnieni aktywnego wypoczynku, latem mogą skorzystać z bogatej sieci szlaków pieszych. Z Trzech Koron, Sokolicy lub Wysokiego Wierchu roztaczają się niesamowite widoki na cztery strony świata. Zimą do dyspozycji jest kilka stacji narciarskich, a kolej linowa na Palenicę w Szczawnicy przez cały rok zaprasza do skorzystania ze swoich atrakcji, z których najwięcej emocji – szczególnie dla najmłodszych – dostarcza tor saneczkowy. Dla tych, którzy szukają wytchnienia, relaksu i odprężenia czeka oferta perły polskich uzdrowisk – Szczwnicy, rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim lub wizyta na zamku Niedzicy. Krótko mówiąc – w Pieninach nie można się nudzić.