Bieszczady - 2 dni

Południowa część województwa Podkarpackiego oraz rejon Bieszczad posiadają szeroką i bogatą ofertę turystyczną. Są to nie tylko wędrówki po Bieszczadach i pobyt nad jeziorem Solińskim ale także możliwość skorzystania z oferty okolicznych muzeów czy skansenów. W dwu lub trzy dniowym pobycie w rejonie Bieszczad proponujemy wykorzystanie walorów rejonu zarówno krajobrazowo-przyrodniczych jak i kulturalno-historycznych.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zwiedzanie Parku Etnograficznego w Sanoku, przejazd na nocleg, ognisko

Dzień2

 • Piesza wędrówka szlakami Bieszczad na szczyt Smerek, obiadokolacja, rejs statkiem po jeziorze solińskim,
 • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i usługi przewodników: muzeum w Bóbrce, skansen w Sanoku, przewodnik po Bieszczadach.
 • W pierwszym dniu wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją


Cena: 260 zł os.

W pierwszym dniu wyjazdu, zanim dotrzemy w rejon Bieszczad udamy się do miejscowości Bóbrka. Znajduje się tu duży skansen oraz Muzeum Przemysłu Naftowego poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi. Tu będziemy mogli dowiedzieć się sporo o takich dziedzinach gospodarki jak przemysł naftowy, właściwościach ropy naftowej, jej wydobyciu na terenie Polski i w innych krajach. Muzeum jest pełne starych i współczesnych maszyn, sprzętu  i urządzeń koniecznych do  wydobycia ropy oraz produkcji jej pochodnych. Znajduje się tu także czynny szyb z wydobywającą się ropą naftową i gazem, piękna kolekcja lamp naftowych oraz duży pawilon z multimedialną prezentacją współcześnie funkcjonującego przemysłu gazowo-naftowego. Po wizycie w muzeum przejedziemy do Sanoka do największego w Polsce Parku Etnograficznego. Tu spędzimy dłuższy czas. Park Etnograficzny w Sanoku to miejsce niezwykłe pozwalające przenieść się w czasie do klimatu życia wsi i miasteczek od XVII do XX wieku. To jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu nie tylko w Polsce. Jest malowniczo położenie na prawym brzegu Sanu. Skupia się na obszarze 38 ha i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza grup etnograficznych - Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Obok budynków mieszkalnych i gospodarczych, znajdują się tu obiekty sakralne różnych wyznań (XVII-wieczny kościół, cerkwie i kapliczki), budynki użyteczności publicznej jak szkoła wiejska, zajazd oraz obiekty przemysłowe jak młyn wodny, wiatraki czy kuźnie. Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza. Zwiedzimy warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych i inne. Na terenie Parku Etnograficznego urządzona jest wspaniała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.). Po wizycie w skansenie udamy się w rejon Bieszczad na ognisko i nocleg.

Dzień drugi:   Po śniadaniu zaczniemy wędrówkę szlakiem na połoninę Wetlińską i na szczyt Smerek o wysokości 1222 n.p.m. Bieszczady i widoki na nie podziwiać będziemy idąc szlakiem na przełęcz Mieczysława Orłowicza do schroniska Chatka Puchatka, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek. Schodzić będziemy przez przełęcz Wyżną skąd udamy się na parking i do autokaru. Czas marszu zajmuje 5,5 godz. Popołudniem zjemy obiadokolację. Po niej udamy się nad zaporę w Solinie gdzie możliwy będzie rejs statkiem po Jeziorze Solińskim (60 min) lub zamiast niego istnieje możliwość zwiedzania elektrowni wodnej. Potem czeka nas droga powrotna.

Bieszczady to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. To najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich i jeden z najbardziej odległych zakątków Polski. Najmniejsze zaludnienie ze wszystkich polskich gór i pierwotny charakter przyrody sprawiają, że przez wielu Bieszczady uważane są za najpiękniejsze góry Polski. Słynny „Worek” to najbardziej na południowy wschód wysunięty fragment Polski, wciskający się klinem w teren Ukrainy. Równocześnie jest to najdziksza i najbardziej niedostępna część polskich Bieszczadów o wyjątkowych walorach przyrodniczych, chronionych przez Bieszczadzki Park Narodowy. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) położony na Ukrainie, w polskich Bieszczadach najwyższa jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Główną rzeką polskiej części Bieszczadów jest San – piękna, szeroka rzeka tworząca w swej obszernej dolinie bajkowe wprost meandry. Niewątpliwą osobliwością są Jeziora Solińskie i Myczkowieckie utworzone sztucznie na spiętrzonych wodach Sanu i Solinki. Jeziora te są dzisiaj wielką atrakcją i miejscem docelowym dla wielu wczasowiczów i turystów. Bieszczady są wymarzonym miejscem do studiów nad historią Polski i jej niegdysiejszą wielokulturowością. To także idealny teren do obserwacji dzikiej przyrody, tropienia zwierząt czy fotosafari.