Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej 2

Podczas jednodniowej wycieczki zwiedzimy zamki leżące w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej: zamek Pilcza, Ogrodzieniec, Mirów oraz Bobolice.

Dzień 1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie wybranych zamków w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – zamek Pilcza w Smoleniu (wejście), zamek Ogrodzieniec (wejście), zamek Mirów(z zewnątrz) i Bobolice (wejście), ognisko klasowe.
 • Powrót w godzinach wieczornych

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Wyżywienie we własnym zakresie
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: zamek Smoleń, zamek Ogrodzieniec, zamek Mirów i Bobolice, opłaty za usługi przewodników oraz ognisko klasowe
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 125 zł os.

W drugiej części wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (opis trasy części pierwszej zobacz TUTAJ) przejedziemy północną częścią trasy na szlaku której zwiedzimy cztery zamki, a całość wyprawy zakończymy klasowym ogniskiem. Pierwszym przystankiem będzie miejscowość Smoleń gdzie znajduje się zamek Pilcza. Zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji w Dolinie Wodące. Nie wiadomo kiedy dokładnie go zbudowano ale ocenia się, że była to w połowa XIV w. Budowla jest w stylu gotyckim wzniesiona najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Najbardziej charakterystyczna dla zamku jest wysoka, cylindryczna wieża, wokół której powstały dwa podzamcza. Co jest najciekawsze to brak widocznych połączeń między wieżą a podzamczami co mogło oznaczać, że do zamku najprawdopodobniej można się było dostać tylko i wyłącznie po drabinach i pomostach. Takie rozwiązanie sprawiało, że zdobycie zamku Pilcza w Smoleniu było nie lada wyzwaniem.

Następnie przejedziemy do zamku Ogrodzieniec. To największy zamek w śród orlich gniazd. Jego potężne mury i okazałe ruiny czynią go najpopularniejszą warownią na Jurze. Służył jako scenografia do wielu filmów. Zamek powstał z inicjatywy króla Kazimiera Wielkiego ok. 1350 r. Z nadania króla zamek stał się własnością marszałka Królestwa Polskiego Przedbora Brzezia herbu Zadora. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli. Trasa po zamku obejmuje 14 punktów – Baszta Barania, Dziedziniec Pański, Kuchnia Kurna, Zamek Wysoki, Sypialnia Bonera, Biblioteka, Sala i Baszta Kredencerska, Izby Rycerskie, Kurza Noga, Dziedziniec Gospodarczy, Bastion Beluard, Baszta Skazańców oraz Skarbiec i Prochownia. Pod względem architektonicznym ogrodzieniecki zamek jest niewątpliwie najbardziej interesującą konstrukcją obronną na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu – jak podają znawcy tematu - nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, tak aby zamek stał się warownią nie do zdobycia. Twierdza zbudowana została w stylu włoskiego gotyku z elementami gotyku francuskiego. Pozostaje potężną, zabezpieczoną ruiną.

Po zwiedzeniu Ogrodzieńca udamy się do Mirowa gdzie znajduje się zamek Mirów. Zamek także pozostaje zabezpieczoną ruiną ale podziwiać do można z zewnątrz. Jest malowniczo położony na wzgórzu i jest bratnim zamkiem warowni w Bobolicach, która znajduje się nieopodal. Do Bobolic udamy się pieszo pół-godzinnym spacerem, szlakiem wiodącym pomiędzy fantazyjnymi wapiennymi skałami Grzędy Mirowsko-Bobolickiej. Bobolice to wspaniale i w całości odbudowany średniowieczny zamek. Jest udostępniany do zwiedzania. Powstał także z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy państwa. Do niedawna zamek pozostawał w niemal całkowitej ruinie. Po odsprzedaży ruin w ręce prywatne nowy właściciel podjął próbę ratowania zamku. W roku 2001 pod kierunkiem krakowskich archeologów rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Podczas badań odtworzono przebieg pierwotnych murów i charakter zamku, a także wydobyto wiele znalezisk w postaci monet, fragmentów kafli piecowych, naczyń szklanych oraz elementów metalowych, Prace zakończono w roku 2011. Akcentem kończącym wycieczkę będzie ognisko klasowe nieopodal murów zamku Mirów.

Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar w Polsce południowej, który rozciąga się od Częstochowy na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce w którym rodziła się nasza historia i kultura. Jej krajobraz jest bardzo charakterystyczny. Pośród pagórków porośniętych lasami, na trawiastych terenach pełno jest malowniczych wapiennych, wystających w górę w nieregularnych kształtach ostańców. Najciekawszą i najbardziej atrakcyjną rzeczą przyciągającą turystów są zamki jurajskie. Prawie wszystkie warownie wybudowane zostały w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych. Na całym szlaku jest w sumie 16 obiektów lecz większość z nich pozostaje w ruinie. Zwiedzimy te najbardziej okazałe i najciekawsze.