Wiślica - Pałac w Kurozwękach - zamek Krzyż Topór

Podczas jednodniowej wycieczki zwiedzimy:
Wiślicę:
gdzie zobaczymy słynną Kolegiatę p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z poł. XIV w., unikatową Płytę Orantów z 1175 roku, Dom Długosza
Szydłów:
gdzie zachował się średniowieczny zespół miejski z murami obronnymi
Kurozwęki:
zobaczymy pałac i jego wnętrza, park, hodowlę bizonów amerykańskich oraz mini zoo
Zamek Krzyżtopór - monumentalne i malownicze ruiny zamku Ossolińskich z XVII w. tzw. typu palazzo in fortezza

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie zabytków Wiślicy, Szydłowa, pałacu w Kurozwękach, zamku Krzyżtopór
 • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Wiślica-Dom Długosza, Szydłów, pałac Kurozwęki, zamek Krzyżtopór i usługi przewodników
 • Wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją

Cena: 95 zł os.

Kurozwęki jako wieś należąca do grodu krakowskiego pojawia się w źródłach w 1246 roku. Związana jest od samego początku z rodem Kurozwęckich, po których pozostał piękny pałac. Po latach burzliwej historii, w początkach lat 70-tych przystąpiono do kompleksowych prac zabezpieczających cenny zabytek. W 1991 roku zamek wraz z parkiem powróciły w ręce spadkobierców ostatnich właścicieli. Podjęli oni trud przywrócenia mu dawnej świetności, którego efekty mogą podziwiać wszyscy odwiedzający pałac. W pałacu zwiedzimy lochy, piwnice, pierwsze piętro pałacu - salę balową, salony, taras widokowy, krużganki i XVIII w. kaplicę, jak również dziedziniec i muzeum - „Skarby i pamiątki rodu Popielów oraz obrazy Józefa Czapskiego”. W piwnicach pałacu zorganizowana została salka muzealna, w której obejrzeć można reprodukcje broni rycerskiej oraz zabytki znalezione podczas odgruzowywania piwnic. Kurozwęki to jedyne w Polsce miejsce gdzie można zobaczyć z bliska swobodnie pasące się na łące stado amerykańskich bizonów. Pastwisko rozciąga się tuż za pałacem. Bizony zostały tu sprowadzone z Belgii w 2000 roku przez właściciela Marcina Popiela. Atrakcją jest oglądanie zwierząt z bliska podczas wycieczki wozem, który wjeżdża na łąki pomiędzy bizony. Jest także mini zoo gdzie można obejrzeć m.in. lamy, osły, szopa, świętojańskie owieczki czy strusia.

Zanim jednak dotrzemy do Kurozwęk zatrzymamy się w dwóch miejscach. Pierwszy zrobimy w Wiślicy. To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Powstała jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Zwiedzimy tu Kolegiatę p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którą zaczęto budować ok. połowy XIV w. Nad południowym wejściem do świątyni umieszczona jest płaskorzeźba, przedstawiająca Kazimierza Wielkiego z modelem kolegiaty, klęczącego przed Madonną z Dzieciątkiem. Na ścianach widoczne są polichromia rusko-bizantyjskie z końca XIV w. W ołtarzu głównym umieszczona jest wczesnogotycka (ok.1300 r.) kamienna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem tzw. Łokietkowej. W podziemiach znajdują się relikty dwóch wcześniejszych romańskich kościołów oraz unikatowa Płyta Orantów, datowana na 1175 r. Z Wiślicą związany jest Jan Długosz, kustosz miejscowej kolegiaty, fundator tzw. Domu Długosza – obecnie muzeum i dzwonnicy.

Drugi przystanek leży w miejscowości Szydłów, gdzie zachował się średniowieczny zespół miejski i zachowane na długości 700 m mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV w.

W drodze powrotnej zatrzymamy się na zamku Krzyż Topór w miejscowości Ujazd. To monumentalna budowla, która co roku przyciąga tysiące turystów. Mury ogromnego zamku Ossolińskich nie przestają zachwycać mimo, że pozostają w ruinie. Zamek zbudowany został w 1 połowie XVII wieku przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Był ogromnym zamkiem w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi i murami obronnymi, które sięgają 15 m. wysokości . Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.