Dla fizyków: Łódź-Otwock-Warszawa (2 dni)

Głównym celem wyjazdu jest treść edukacyjna skoncentrowana na zagadnieniach omawianych podczas lekcji fizyki. W Łodzi odwiedzimy najnowocześniejsze planetarium w Polsce gdzie dowiemy się wiele o astronomii i astronautyce, o kosmosie, planetach i mniejszych obiektach z przestrzeni pozaziemskiej. W Otwocku wejdziemy do Narodowego Centrum Badań Jądrowych gdzie odbędzie  się lekcja fizyki. W Warszawie odwiedzimy centrum Naukowe Kopernik. Pobyt w Łodzi i w Warszawie będzie także okazją do zobaczenia najciekawszych miejsc tych dwóch turystycznie atrakcyjnych miast.

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Zwiedzanie miasta Łodzi, ul. Piotrkowska, Manufaktura, wizyta w EC1 - w Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejszym planetarium w Polsce 
 • nocleg

Dzień2

 • Przejazd do Otwocka - tu odwiedzimy Narodowe Centrum Badań Jądrowych - lekcja fizyki, Warszawa zwiedzanie Centrum Naukowego Kopernik - nowoczesnego centrum popularyzacji naukowej, zwiedzanie centrum Warszawy
 • Powrót w późnych godzinach wieczornych


Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • 1 nocleg, 1 śniadanie
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi:

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Centrum Nauki i Techniki i Planetarium w Łodzi - filmowy pokaz tematyczny, opłaty w Centrum Badan Jądrowych - zwiedzanie i wykład, Centrum Naukowego Kopernik
 • Wyżywienie-obiadokolacja podczas czasu wolnego na terenie Manufaktury łódzkiej oraz w Centrum Nauki Kopernik
 • Przedstawiona oferta jest propozycją


Cena: 330 os.

Dzień pierwszy: Wczesnym rankiem udamy się do Łodzi gdzie najpierw udamy się na ulicę Piotrkowską. To najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, przy której zlokalizowane są największe zabytki. To jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, która mierzy ok. 4,2 km. Znajdują się tu łódzkie symbole - secesyjne kamienice, słynna Aleja Gwiazd, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pałace fabrykanckie i historyczne fabryki włókiennicze. Zobaczymy także Manufakturę – centrum kultury, rozrywki i handlu. Jest to unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

Później udamy się do Centrum EC1 na które składają się Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, które jest najnowocześniejszym planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Odbywa się tu przede wszystkim nauka o astronomii i astronautyce, o kosmosie, planetach i mniejszych obiektach z przestrzeni pozaziemskiej. Prezentowane są również pokazy z dziedziny przyrodniczej np. pokaz ewolucji ziemskiej fauny. Wykorzystanie możliwości najnowocześniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej systemu wyświetlania animacji fulldome jest możliwe także w nauczaniu matematyki, geometrii, fizyki i innych przedmiotów. Nocleg w Łodzi.

Dzień drugi

Rankiem po śniadaniu udamy się w kierunku Warszawy do Otwocka - tu odwiedzimy Narodowe Centrum Badań Jądrowych. To jedyne w Polsce miejsce gdzie uczniowie mają możliwość zobaczenia jedynego na terenie kraju reaktora badawczego pod nazwą MARIA. Program zwiedzania obejmuje zwiedzanie laboratoriów naukowych, reaktora i wykład o promieniotwórczości. Uczniowie poznają historię reaktora, sposób jego działania, przeznaczenie oraz zalety i wady energetyki jądrowej. Uczniowie poznają wiele ciekawostek dotyczących m.in. lotów na Marsa czy też sposobów zabezpieczania dokumentów i banknotów. Zobaczymy także laboratoria naukowe NCBJ (Laboratorium Badań Materiałowych, Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych).

Można także uczestniczyć w wykładach poświęconych szeroko pojętej nukleonice oraz zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową, które wzbudzają często wiele kontrowersji w społeczeństwie.

Tematy wykładów do wyboru:

- Promieniowanie elektromagnetyczne (w tym X i γ) – wykład z pokazami            45 min

- Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ – wykład z pokazami    45 min

- Zasady działania i konstrukcji reaktorów jądrowych, podstawy energetyki jądrowej (modele reaktorów energetycznych     WWER i HTR)*            45 min

- Zasady działania, konstrukcja i zastosowanie reaktorów badawczych*               45 min

Wizyta w NCBJ to niepowtarzalna okazja by zobaczyć wnętrze reaktora i z bliska to, o czym uczy się na lekcjach fizyki. W skład NCBJ wchodzi 11 zakładów naukowych, 6 zakładów badawczo-rozwojowych, reaktor jądrowy Maria oraz dwa laboratoria.

Po wizycie w Otwocku czeka nas przejazd do Warszawy gdzie w godzinach popołudniowych zwiedzimy Centrum Naukowe Kopernik. CNK to nowoczesne centrum popularyzacji komunikacji naukowej. Zwiedzający CNK mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Wystawa stała CNK składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Teatr Robotyczny,  Bzzz  - dla dzieci, strefy światła czy galeria RE: generacja. Pośród różnorodności stanowisk jest m.in. symulator trzęsienia ziemi; symulator jazdy po alkoholu oraz modele pajęczyn utkanych przez pająki pod wpływem różnych narkotyków; Teatr Robotyczny – RoboTheSpian; galeria cywilizacji pokazująca historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki, można posłuchać tzw. odgłosów cywilizacji np.: paryskiego metra, rynku w Kalkucie czy kas w supermarkecie, można zobaczyć robota wzorowanego na postaci Elektrybałta wymyślonej przez Stanisława Lema. Elektrybałt może na podstawie podanych przez zwiedzającego trzech słów ułożyć m.in. limeryk, epitafium czy sonet, jest galeria pokazująca zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym, wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych. Można tu skorzystać ze studia wyposażonego w technologię blue box, sprawdzić się jako mówca w parlamencie albo wysłać swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10.

Przed wyjazdem wieczorny pobyt w centrum Warszawy – Złote Tarasy, Pałac Kultury. Droga powrotna