Dla geografów i geologów

Kielce i okolice to region gdzie występuje kilka bardzo ciekawych miejsc związanych z geologią. To nie tylko słynna Jaskinia Raj, którą zwiedzimy ale także rezerwaty przyrody nieożywionej. Dla klas których głównym przedmiotem jest geografia zorganizowaliśmy wycieczkę skupiającą się na miejscach gdzie można poznać skały z różnych epok geologicznych. Bogactwo form skalnych pozwala również na doskonałą lekcję o minerałach i rudach, które można zobaczyć np. w rezerwacie Wietrznia. Są tu także widoczne zjawiska krasowe oraz skamieniałości sprzed milionów lat. Odwiedzimy Centrum Geoedukacji w Kielcach gdzie zapoznamy się z historią geologiczną regionu zwiedzając multimedialną wystawę i gdzie weźmiemy udział w warsztatach. Po nich odwiedzimy jaskinię Raj, centrum Neandertalczyka oraz gołoborza w górach Świętokrzyskich. 

Dzień1

 • Wyjazd z umówionego miejsca.
 • Pobyt w Centrum Geoedukacji, udział w warsztatach geologicznych na wybrany temat, zwiedzanie jaskini Raj, przejazd w góry Świętokrzyskie gdzie zobaczymy gołoborza oraz klasztor św. Krzyża na Łysej Górze.
 • Powrót w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

 • Przejazd komfortowym autokarem,
 • Opieka pilota - przewodnika,
 • Ubezpieczenie NNW,
 • Wszystkie opłaty drogowe i parkingowe

Uwagi: 

 • Cena dla grupy 40 osób płacących
 • Cena zawiera bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Wyżywienie we własnym zakresie
 • Przedstawiona oferta jest propozycją


Cena: 115 zł os.

Wycieczkę rozpoczniemy w Geoparku Kielce od Centrum Geoedukacji. Jest to placówka muzealno-wystawowa gdzie znajdują się plansze, modele i eksponaty geologiczne, foto-symulacje, skamieniałości, figury dawnych zwierząt i roślin głównie z okresu Dewonu. Dodatkową atrakcją jest kapsuła prezentująca film w 5D. Weźmiemy tu udział w warsztatach geologicznych na wybrany temat w zależności od wieku grupy. (Tematy to: "Szlifowanie skał", "W skalnym świcie" czy "W morzu dewońskim").  

Potem zwiedzimy Rezerwat „Wietrznia", który obejmuje wyrobiska kamieniołomów odsłaniających profile skał dewońskich z bogatą fauną, żyłową mineralizacją rud ołowiu i barytu i zjawiskami krasowymi oraz Rezerwat „Kadzielnia" który obejmuje ochroną skalny grzebień zwany „Skałką Geologów" zbudowany ze skał dewońskich w których można spotkać liczne skamieniałości dawnych żyjątek morskich oraz zjawiska krasu zarówno powierzchniowego jak też podziemnego (jaskinie).

Następnie przejedziemy do jaskini „Raj”. Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Ostatnim przystankiem będzie Łysa Góra i Gołoborza. Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Porośnięte są lasami jodłowymi i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy, który w całości obejmuje Łysogóry. To najpiękniejszy, najczęściej i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon. Oprócz gołoborzy odwiedzimy tu również historyczny klasztor zwany klasztorem na Świętym Krzyżu  lub na Łysej Górze, gdzie znajduje się sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.